105 tegen de helft der 15de eeuw reeds veel was verminderd en ten laatste geheel heeft opgehouden om plaats te maken voor het Eransche papierdat goedkooper en gemakkelijker te verkrijgen was. De oudste berigten omtrent den aankoop van het papier in de Nederlanden zijn van het jaar 1352. Een grafelijk register te 's Hage van dat jaar bevat eene post, waarbij mel ding' wordt gemaakt van papier ten behoeve der grafelijke thesaurie dat toen ter tijd te Brugge en te Antwerpen ge haald werd 1). Van Arnhem ging men zoowel in die beide plaatsen, als ook in het voor den Geldersehen handel bekwamer ge legen Keulen ter markt. In 1396 werd blijkens de rent meestersrekening van den lande van Gelre in die stad twee riem Lombardsch papier voor 4- nobel en een riem Troyscli papier voor 40 grooten gekocht. In dezelfde re keningen van het jaar 1404 leest menn om i riem Lom- bartspappiers mijns lieven Iieeren Clercken doin brengen van Coilne, iiii gl.," en in die van 1.407, des Vridage 11a ons Heeren Ilemelvairtsdach den Clercken van Coilne mede ge bracht i riem Troys pappiers, coste iii gin. xxxix gr." In het volgende jaar heet het: voeuermids Goessen van' Roessen mede doin brengen van Coelne twe riem guet Lom- bartspappierscosten tsamen vii gl. xxvii gr." Men ziet hieruit, dat zelfs daar het Duitsche papier niet in den han del voorkwamof dat aan het Italiaansche papier de voor keur werd gegeven. In 1401 werd van Antwerpen tot behoef myns lieven Heeren Clercken twee riem papiers gebragt en in 1412 van Brugge drie riem Lombertspap- piers van den besten, coste xv gl." s). Sinds dien tijd schijnt men zich uitsluitend tot de Brabantsche markten te hebben bepaald. Koning, Bijdragen tot de geschiedenis der boekdrukkunstbi. 15. 2) G. van Hassklt's Bijdragen voor dioude Geldersche maaltijden II.

Archief | 1869 | | pagina 139