9 Waarschijnlijk zal na vele, aanvankelijk minder bevredi gende proefnemingenhet eerstezuiver linnenpapier in Italië uit de bloeijende fabrieken van Fabriano voortgeko men zijn; van daar vervolgde het zijnen weg naar Frankrijk en geraakte inmiddels ook in Duitschland bekend waar de grootste industriëlen der middeleeuwen de Fuggees te Augs burg ongetwijfeld ook hunne papiermakerijen aan den Sin- kelbach hebben gehadofschoon geen zekere berigten daar van tot ons zijn gekomen J). Dit is eveneens het geval met het door handel en nijver heid niet minder bloeijende Neurenberg, dat al vroeg in de middeleeuwen onder zijne talrijke fabrieken die tot het ver vaardigen van papier niet zal hebben gemist 2). De eerst bekende, groote papiermolen werd er in het jaar 1390 op- gerigt door het regeringslid Ulmann Steomee, met be hulp van Italiaansclie en Duitsche arbeiderswelke laatsten dus evenmin vreemdelingen kunnen geweest zijn in eenen tak van nijverheid, die na den krachtigen stoot, daaraan door den Neurenbergschen patriciër en zijne gezellen gege ven, tegen het begin der 15de eeuw, alom in Duitschland aan beken en rivieren op grooter en kleiner schaal werd uit geoefend 3). Einführung des Leinenpapieresund den Anfang der Holzsehneidekunst in Europe zu erforschen in 1784 te Leipzig het licht zag. Dit en meer an dere, zeer zeldzame en kostbare werken, in de koninklijke bibliotheek te 's Gravenhage voorhandenzijn mij met de meeste bereidwilligheid ter inzage verstrekt door de heeren bibliothecarissen J. W. Holtuop en M. F. A. G. Campbell, wien ik daarvoor gaarne hier openlijk mijnen dank betuig. Vergelijk Breitkopf, o. 1. pag. 94 en 108 Epist. ad, Meermpag. 30-42. 2) Reeds in het jaar 1319 werden te Neurenberg de stadsboeken op, naar veler oordeellinnenpapier geschreven. Zie Breitkopf o. 1., pag. 97. 3) De eigenlijk gezegde papiermolen werd door Stromer zoo niet uitge vonden dan toch in Duitschland voor het eerst ingevoerd. Belangrijk zijn de berigten omtrent de op- en inrigtingalsmede omtrent de werkzaamheden van deze fabriek, uit officiële bescheiden geputmedegedeeld door Breitkopf

Archief | 1869 | | pagina 13