109 In de jaren 1411 en 1412 deed men zijnen voorraad van papier en pennen wederom te Brugge op; na dien tijd schijnt men beurtelings aldaar en te Bergen ter markt te zijn ge gaan. De prijs bleef steeds nagenoeg dezelfde en liep van zeven tot acht schellingen den riem, dus een groot verschil met dien van het Lombardsch papierwaarvan volgens de rentmeestersrekening van den lande van Gelder in hetzelfde jaar de riem vijf gulden kostte Het gebruik van papier ten raadhuize was inmiddels aan merkelijk toegenomendaarentegen nam dat van perkament of fransyn ieder jaar af. In 1428 had men reeds eene zoo genaamde schrijfkamerwaarvoor jaarlijks in de rekening on der de uitgaven een afzonderlijk hoofd werd gebragt van oneosten in die scriifeamere opt stede huus." Papier, pen nen zand inktzegelwaslaken voor het bekleeden van der klerken tafelen en dergelijke posten werden daarbij ver antwoord. Nu en dan werd het papier ook te Middelburg zelf gekocht 2), zoo als in 1430 u item betaelt Coppen Thoms. voirs. vand. stoffedair men der stede rekenighe in screeff ende die voirs. stoffe te liny ente ponsene en al op te be- reydene tsame. xii s. gr." In 1440 werd bij denzelfden Coppen Thomaszoon gehaald xii boucken panpiersdie op- ter stede huus vbesicht siin," elk boek voor 8 grooten; by Jan Willems Soens de scriuere, een vel francyn voor één groot om er coffetoriën van te maken en by broeder Claeys voor xx myten de intedat men besichde in de scriif eamere." Wie deze broeder Claeys wasleert ons de rekening van het jaar 1445; hij behoorde tot het klooster van de Bogaar- Zie hier voren, bl. 105. 2) In liet jaar 1418 kon men al te Middelburg op de jaarmarkt een deel van het benoodigde perkament opdoen. Men kocht toen aldaar t' stede be hoef iiii ghebont franchijnsdie më opde stede huus vbesicht heeft, d. elck ghebont of coste iii s. iiii gr."

Archief | 1869 | | pagina 145