110 den aan hetwelk bij uitzondering op het verbod van het doen van nering en koopmanschap door geestelijken de han del in schrijfbehoeften was toegestaan. A°. 1445. „Item betaelt broeder Claeys ten bogaerd. van een zekë qntiteit va stoffe teberedene en te lyuyeu als dat behoortdaar më der stede rekenigen in scriuë soude en van ix vellen fransiins die men in die scryf- camë. andsins besigde tsamë in eene some viii s. vi gr." Tot de overgave der stad aan den prins van Oranje ble ven de Bogaerdekijns grootendeels met de levering van het schrijfmateriëel en de boeken voor de thesaurie begunstigd Wat men verder van die artikelen voor de stedelijke admi nistratie noodig hadwerd op de gebruikelijke wijze op de jaarmarkten aangeschaftsoms bij een schrijver gehaald of wel bij reizende kooplieden gekocht 2). In 1460 wordt reeds melding gemaakt van eenen Pieter de boeckbinder," bij wien men eene kleine hoeveelheid papier opdeed ten ge- bruike van de stadsklerken wier schrijfkamer na het jaar 1480 niet meer met dien naam, maar met de veel deftiger benaming van cumtoire vander griffe" wordt aangeduid. Al wat voortaan ter griffie noodig was werd mede door de Bogaarden bezorgd, terwijl de stadssecretaris en soms ook de kamerbode meermalen als leverancier aan de ge meente optrad. Na 1520 vindt men daaronder ook school meesters en notarissen en eindelijk in het jaar 1560 voor het eerst eenen Pieter Jansz., bouckvereoeper 3)." 1's Gravezande, Tweede eeuwgedachtenis der Middelburgsche vrijheid enz., bl. 466. Later hielden de Bogaarden zich ook bezig met het binden van boeken. -) Zoo leverde Jan Willemszoon, die scriuere, voor 10 gr. een papie- renboek voor de rekening van 14-46. In 1460 kocht men bij een man van Antwerpen een riem papier voor 3 schell. 4 gr.bij een vroukiin van Delft twee bonden fransyn, elk van 2 schell. enz. 3) De oudste boekdrukkerij te Middelburg dagteekent eerst van het jaar 1577. Toen werd op het request van zekeren Richard Schilders bij wet

Archief | 1869 | | pagina 146