113 Johan Meerman in zijne vertaling van de Groots Verge lijking der gemeenebesten dit plakaat van keizer Karel Y be sprekende leidt daaruit ten onregte afdat men te dier tijde in Holland reeds begonnen zoude zijn met het vervaar digen van wit schrijfpapier Juist het tegendeel schijnt daaruit te blijken. Langer dan drie vierden van eene eeuw moesten onze voorvaderen hun papier nog uit den vreemde trekken. T)e markt van Antwerpen, de grootè stapelplaats der voortbrengselen uit alle deelen van Europa, waar vol gens Gtjicciardyn uit Erankrijk onder andere menigherley schrijfpapier van vele landen" werd aangevoerd 2), voorzag gedurende al dien tijd ook in de behoeften van de bewoners der Noord-Nederlandsche gewesten. Het naburige Engelanddat wij tot nog toe met stilzwij gen zijn voorbijgegaan, was omstreeks het jaar 1470 al in het bezit van eenen papiermolen te Hertfordwelks fabrie- kaat door Caxton tot het drukken van een zijner boeken is gebruikt. De inrigtingvan welke John Tate als eige naar wordt genoemd, was voor die tijden zulk eene groote merkwaardigheiddat koning Hendrik YII met zijn hof haar met een bezoek vereerde. Haar bestaan schijnt echter van korten duur te zijn geweest; weldra moest het papier wederom van het vaste land worden ingevoerd. Het was voor het meerendeel afkomstig van dezelfde fabrieken die ook hier te lande hare producten hebben verspreid. Hier- voren hebben wij reeds kennis gemaakt met enkele van de merken, die werden aangetroffen in het in Engeland ge- 1H. Grotii BniaviBarallelon rerumpublicarum liber tertiusde mo- rib us ingenioque pojmlormn AlheniensiumRomanorum Batavorvmin Nederduitsch vertaald door mr. Joh an Mtcehman III, bl. 251. 2) Onder de voornaamste handelsartikelen welke in zijnen tijd te Ant werpen ter markt gebragt werden, vermeldt Guicciakdyn wel papier uit Frank rijk het wordt echter niet opgenoemd onder de invoerartikelen uit Italic of Duitschland. Zie zijne Bpschrijvinghe van alle de Nederlandenbl. 97

Archief | 1869 | | pagina 148