10 In de noordelijke Nederlanden, waar ten tijde der gra felijke regering de nijverheid verre achterstond bij den acti- ven handel, de scheepvaart en visscherij, en de natuurlijke gesteldheid van den bodem ook minder geschikt was voor het papierfabriekaatzoo lang men daartoe de kracht van den wind niet wist te gebruiken, werden eerst veel later de papiermolens opgerigtdie in den nieuweren tijd een deel hebben uitgemaakt van den nationalen rijkdom en wier voortbrengselen zich eenen Europeschen roem hebben ver worven. In de zuidelijke Nederlanden daarentegen, waar allerlei takken van nijverheid al vroegtijdig bloeiden en het water door het heuvelachtige van den grond nagenoeg overal als beweegkracht kon worden aangewend, vindt men dan ook tegen het einde der middeleeuwen al de sporen van derge lijke fabrieken, die waarschijnlijk het eerst in Artois en de aan Frankrijk grenzende gewesten zijn ontstaan. Onze landgenooten moesten dus van den beginne af zich van het papier in den vreemde voorziendat het echter daarom niet laterof in mindere mate dan bij de naburige volken door hen werd gebruiktblijkt uit de omstandigheiddat in de eerste helft der 14". eeuw, toen, gelijk wij zagen, het linnenpapier alleen in het zuiden van Europa meer al gemeen bekend was geworden, onze voorouders zich daarvan reeds in het openbarezoowel als in het bijzondere leven be dienden. Maeklants rijmbijbelwaarvan in 1322 een af schrift op papier werd gemaakt 2)strekt daarvan ten be wijze. Ook het Illustre Lieve Vrouwe Broederschap te 's Iler- togenbosch schreef in het jaar 1330 en waarschijnlijk al vroeger, zijne rekeningen op papier s). In de stuk- o. 1., pag. 102, 103. In Basel en andere steden van Zwitserland waren mid delerwijl ook beduidende papiermakerijen ontstaan. Epist. ad Meerm.y pag. 13, 134. Ook een Bijenboek werd al in het jaar 1330 op papier geschreven. 2) Zie de mededeelingenwaarover straks naderdaaromtrent gedaan door dr. C. R. Hermans, in de Handelingen van het provinciaal genootschap

Archief | 1869 | | pagina 14