118 in Gelderland," wat echter minder juist is niet het oog op •hetgeen wij hiervoren reeds hebben medegedeeld. Ook had in dezelfde buurt, te Apeldoorneen Arnhemsche boekverkoo- per Jan Jansen al bij erfpachtsbrief van 13 Januarij 1613 dergelijken molen gesticht. Daar nu deze molen, volgens een ter rekenkamer geregistreerden opdragtsbrief van 14 Maart 1625, toen aan een der zonen van Makten Orges, Patjl Martens genaamd, nog bij bet leven van zijnen vader is verkocht, mag men het er misschien voor houden, dat de toen nog niet zeer uitgebreide industrie geheel in handen van de familie Orges is geraakt en alzoobij de weinige be kendheid met hetgeen al vroeger te Arnhemte Hattem en te Barneveld was beproefd, het hoofd van dat geslacht alge meen voor den eersten stichter der papiermolens in Gelder land aangezien is. Welligt hebben ook de overige papier makerijen aldaar het lot gedeeld van die, welke te Dordrecht, Alkmaar, Utrecht en Middelburg reeds voor het einde der 16c,e eeuw waren opgerigt en waarvan in vervolg van tijd niets meer is gehoord, zoodat zij naar alle waarschijnlijkheid weder spoedig te gronde zijn gegaan. Het duurde ook lang eer het Veluwsche papier het Bransche in fraaiheid, zuiver heid en duurzaamheid evenaarde 1). Met gunstiger uitkomstenhoewel daarmede eerst later is begonnen, werd in den loop dierzelfde eeuw de papierindus trie aan de Zaan beoefend. Alleen de wind werd daarbij Wij kuunen de hoediinigheid van het oude Veluwsche papier het best leeren kennen uit zeker berigt van het jaar 1670, op het provinciaal archief van Gelderland voorhanden, medegedeeld in Be statistiek van Gelderland, bl. 450. Het was goedkoop, want het kostte maar vijf gulden den riem, ter wijl het Fransche van acht tot zes gulden gold; maar men kon het dan ook nergens toe gebruiken dan tot schryfboeckenwant die een ordonnantie een acte missiveobligatie bezegelt ofte onbezegelt pampier 2 of 3 dagen gevouwen in syn sack draeght, gelickt 't pampier van linnen tot stoff in de meulen gestampt wordt, soo can men dat pampier tusschen 2 handen we derom tot stoft' vryvendaer het Franse pampier legen soo taey is als leer oft parkement."

Archief | 1869 | | pagina 154