119 als beweegkracht gebruikt. Den 18 Eebruarij 1616 werd de eerste papiermolen, een zoogenaamde wipmolen, de Kauwer geheeten, te Westzaandam opgerigt, die weldra door meer deren werd gevolgd 1). Te Zaandijk vooral bloeide al spoe dig deze tak van nijverheid, die de grootste uitbreiding heeft gekregen na de vermeestering van Gelderland door Lode wijk XIV in 1672. De papiermakers, die zich op de Veluwe niet veilig achttennamen grootendeels de wijk naar Xoord-IIolland en slaagden er in om vele eigenaars van graauw-papiermolens aan de Zaan te bewegen om die tot het maken van wit papier in te rigten. Door Pieter van der Ley werd de volmolen de Wever voor dat fabriekaat veranderd, welk voorbeeld door Jacob en Adriaan Honigh te Zaandijk werd gevolgd met hunnen molen de vergulde Bglcorfwelks naam tegenwoordig nog voortleeft in het daarnaar genoemde soort of formaat van papier 2). Aan dit ondernemende driemanschap vooral had het Zaansche papier, zijne Europesche vermaardheid te danken; het was haar niet alleen verschuldigd aan de goede hoedanigheid der grond stof maar bovenal aan de reinheid en de soliediteit der be werking, waardoor men steeds dezelfde kwaliteit wist te le veren. Veel bragt daartoe ook bij de uitvinding van den maalrolter onzer eere thans nog in het buitenland de Hol lander genaamd, zijnde een cilinder met metalen ribben, die in een bak wordt rondbewogen en dient tot zuivering van de lompen, welke daardoor tevens tot de meest mogelijke fijnheid of tot stof gebragt worden s). J. Honig Jsz. -Jr., Geschiedenis der ZaanlandenI 241. 2) Honig o. 1., 1242 en IIbl. 8 der aanteekeningen. 3) Collot d'Escury Hollands roem in kunsten en wetenschappenIII, aanteekeningen1S1 en volgg. Door de rol werden de lompen veel beter fijn gemaakt dan door de tot dusverre gebruikelijke stampers. Op de Veluwe werd de Hollander eerst later ingevoerdniet alle molens warenuit gebrek aan water, in staat zoodanige rol te drijven. Ten jare 1826 zelfs werkte in de gemeente Apeldoorn niet meer dan één molen alleen met cilinders; ove-

Archief | 1869 | | pagina 155