Hl ken en plaatwerken, zoo zij op Hollandsch papier waren ge drukt ofschoon daarbij de mode ook wel eenigzins in het spel kwam. In 1697 cf daaromtrent telde men in de Zaanlandsche dorpen al bij de veertig papiermolenszij trokken ook de aandacht van czaar Peter, die niet alleen in dat jaar met de meeste belangstelling een tijd lang in den papier molen de Kok verwijldemaar ook later bij zijne reize door Holland met de czarin ten jare 1717 andermaal dien mo len waar hij zijne eerste proeve van papiermakerij had ver toond, bezocht en tevens den molen de Walcisch bezigtigde J). Ook op de Veluwe breidde deze tak van nijverheid zich dermate uit, dat er ten jare 1740 al honderd acht en zes tig molens werden gevondenwier fabriekaat ook nu door stevigheid en buitengewone helderheid en witheid uitmuntte 3). Een levendige handel was hierdoor ontstaan niet enkel van papiermaar ook van boekendie te AmsterdamLeiden 's Gravenhage en Rotterdam zijnen hoofdzetel had 3). fabriekaat dit in gelijke mate belaste Fransche uitvoerartikel te vervangen. Vooral het handelsverdrag bij den Nimweegscheu vrede, in 1678 tusschen Frankrijk en de Nederlanden gesloten (zie Groot placaatboekIII, 368), werkte gunstig op de uitbreiding der papierindustrie in deze gewesten. 1Onder de fabrijken en trafijken door Peter den Groote uit deze landen naar Rusland overgebragtbehoorde ook het papierfabriekaat. Te Zaandam had hij Karotkin in alles doen onderrigten wat met het papierma- kersbedrijf in verband stond. Deze stichtte in Rusland de eerste papiermo lensdie geheel en al op den Hollandschen voet ingerigt en gedreven werden. En toch waren deze niet de oudsten in het Muscovische rijk. Omstreeks 1650 had Johan van Zweden, een voornaam koopman in Rusland van Hol- landsche afkomst, reeds eene papierfabriek opgezet. Vergelijk Scheltema Peter de Groote in HollandI, 108, 291; II, 22, 23, 154 en 228. Rus- land en de NederlandenI, 153. -) Tegenwoordige staat van Gelderlandbl. 430. Men verzekerde toen dat er jaarlijks op de Veluwe omtrent 150,000 riem papier gemaakt werd, dat ten deele in ons vaderland werd gebruikt, ten deele naar Engeland en elders werd verzonden. 3) Tegenwoordige staat der ereenigde Nederlandenbl, 570.

Archief | 1869 | | pagina 157