122 Het Hollandsche papier had nu voor geruimen tijd zijnen voorrang in Europa gevestigd; daarmede voorzagen wij zelfs Frankrijk voor een gedeelte, Engeland, Spanje en Portugal bijna geheel, alsmede de Oostenrijksche Nederlanden. Genua, dat tot dusverre nagenoeg alleen in het bezit van dien tak van koophandel was geweestverloor dien bijkans geheel en al In Frankrijk was men in 1730 al begonnen 3) door ta rieven en reglementen de papierindustrie aan banden te leg gen van welke verordeningen de voornaamste was het Ta- rif des grandeurs et des poids des différentes sortes de pa pier qui se fabriquent en Francefixé par arret du con- seil d'état du 18 Septembre 1741, hetwelk wij hiervoren reeds meermalen hebben aangehaald en dat door de Fransche schrijvers zeiven als eene der hoofdoorzaken van den ach teruitgang dier nijverheid in hun land en tevens van den toenemenden bloei der papierindustrie in de Nederlanden is beschouwd. Wat hiervan en van andere staatkundige mis slagen der Fransche regering, die niet dan gunstig op de uitbreiding der papiermakerij in ons vaderland hebben ge werkt, door de zamenstellers van de Encyclopédie méthodiqiw wordt gezegd a), is te merkwaardig, dan dat wij het niet in zijn geheel zouden overnemen Volgeus Savaky des Bkuslons o. 1. waren te Genua geruimen tijd 150 molens met papiermaken bezig; het werd ook in groote hoeveelheid naar de Spaansehe bezittingen in Amerika verzonden. In het jaar 1720 nam eene vloot alleen 105,796 riem papier van Genua mede. Spanje, dat ook nog zijne fabrieken te SegoviaCuenca enz. hadmaakte ook veel gebruik van dit pa pier, hetwelk met bet merk van de drie O's en het wapen van Venetië op de Hollandsche molens voor den uitvoer nagemaakt werd. 6) Daaraan was reeds vooraf gegaan het reglement door Lodewijk XIV den 3 Junij 1675 gemaakt, waarbij onder anderen was voorgeschreven, dat ieder fabriekant ook de twee eerste letters van zijn naam en bijnaam als wa termerk in het papier moest zetten. s) Encyclopédie méthodique ou par ordre de matièrespar ime société de yens de lettresParis, 17821832, in 204 deelen, waarvan 8 arts et

Archief | 1869 | | pagina 158