11 ken afkomstig uit het voormalig archief van Buren berus ten beschreven papieren van het jaar 1354 terwijl on der diewelke tot de archieven belmoren der Duitsche orde balye van Utrecht, dergelijke brieven al van 1353 voor komen 3). Het rijks-archief te 's Gravenhage bezit een pa pieren document van het jaar 1346 sinds welken tijd in den regel alle grafelijke rekeningenalthans het dubbel daarvanop papier werden geschreven. Ook in Zeeland was dit reeds voor het einde der 14e. eeuw het gebruik van alle rekeningen van rentmeesters, bailliuwen en verdere grafelijke officierenzoo mede van die der thesauriers bij de gemeenten, vindt men sedert dien tijd het eene exemplaar op perkament, het andere op papier; de poortersboeken registers van verbandengilde-akten en dergelijke beschei den werden voortaan uitsluitend op papier geschreven. Bij de in die tijden vrij omslagtige wijze van beheer, die in alle takken van bestuur eene menigte schrifturen noodig maaktedoet zich van zelf de vraag voorwaar onze voor ouders, die ook tot het schrijven van boeken meer dan in eenig ander land destijds daarvan gebruik maakten s) dit in het dagelijksch leven dus onmisbaar geworden artikel van van kunsten en wetenschappen in Noord-Bralandover de jaren 1843 en 1847. Volgens een brief, aldaar mede te vinden bl. 90, den 5 November 1805 door den archivaris van Wijn aan int. G. Hultman algemeen secretaris van staat der Bataafsche republiek, geschreven, zoude te Mons een papieren charter voorhanden zijn van het jaar 130S, dat de oudste datum op het pa pier was, dien van Wijn in de Nederlanden had gezien. Kronijlc van het historisch genootschap te Utrecht, 1857 (XIII), bl. 81. 2) Epist. ad Meerm., p. 101105. 3) Het verdient opmerkingdat oudtijds in de Nederlandenwaar het papier niet inheemsch wasmeer papieren boeken werden gevonden dan bij voorbeeld in Frankrijkdat door eigen industrie in die behoefte voorzag. In de bekende bibliotheek der hertogen van Bourgondië te Brussel staan de oudste boeken op papier geschreven tot die op perkament als een tot vijf, in de bibliotheek der Louvre daarentegen als een tot acht en twintig. Het blijkt daaruit, dat in de 14®. en 15®. eeuw bij de boekenliefhebbers de papieren boeken geenszins achterstonden. Zie Paul Laoeoix, o. 1., pag. 40.

Archief | 1869 | | pagina 15