124 Maar ook bij den nabuur was die voorspoed niet besten dig. Wèl was Lüzac in 1780 nog geregtigd om te ver klaren dat het papiermaken onder de voornaamste manu facturen van Holland in zijnen tijd behoorde en dat de Hol- landsche papieren nog boven alle anderen uitmuntten in deugd en schoonheid; maar tevens kon hij niet verzwij gen dat de inlandsche papiermakerijen toen reeds aan het vallen waren geraakt. Als reden daarvan gaf hij op de lagere prijzen van het Fransche papierdat hier te lande werd ge sleten de oprigting van papiermolens in de Oostenrijksche Nederlanden en het verbod van uitvoer van lompen in de aangrenzende landen Dat in dien tijd wederom op schier alle drukkerijen in zijn vaderland bijna uitsluitend Fransch papier werd gebezigd zal ook aan Lüzac niet onbekend zijn geweest. Althans één jaar voor de uitgave van zijn Hollands rijkdom had de oeconomische tak van de Hollandsche maatschappij dei- wetenschappen te Haarlem zich al verpligt gezieu eene pre mie van twee honderd dukaten en een gouden medaille uit te loven voor den papiermaker in de Zeven Vereenigde Provinciëndie een soort van drukpapierovereenkomstig in kwaliteit met de Fransche Bordeausche schildentot gelijke prijzen kon bereiden en ter drukpers leveren. Het genootschap had zich tot het uitschrijven van die prijsvraag gedrongen gevoeld door de overweging, dat jaarlijks wel avoient fidèlement proportionnés aux besoius, auroieiit écarté nos fabricaus cVun commerce, qu'ils faisoient seuls autrefois/' In 1658 werd voor twee millioen livres uitgevoerd en in 1663 betaalde Engeland alleen voor papier honderd duizend pond sterling aan Frankrijk. Luzac, Hollands rijkdomI, 352; IV, 86. Nog in de helft dier eeuw bekleedde het papier als artikel van uitvoer eene voorname plaats onder de verzendingen naar Portugal en Engeland. Het werd ingevoerd uit Frankrijk van St. Malo, Roebelle en Bordeaux. Tegenw. staat dar Nederig 21e. hoofd stuk: van den koophandel op SpanjePortugal, Frankrijk en Groot-Britange. Vergelijk E. H. de Rooy Geschiedenis van den Nederl. handelbl. 839 en daar aangehaald van Giuns, Zaandam bl. 312.

Archief | 1869 | | pagina 160