12 daan kregen. De beantwoording dier vraag zal hoofdzakelijk gezocht moeten worden in de oude rekeningen van allerlei soort, die in de rijks-, provinciale- en gemeente-archieven berustenmaar grootendeels vindt men haar ook in het pa pier zelf, dat veelal den stempel van zijne herkomst draagt in het daarin voorkomend merk. Alvorens te treden in een onderzoek van de bedoelde be scheiden voor wat Zeeland betreftwillen wij eerst onze aandacht bij de papiermerken bepalen. Met een enkel woord gewaagden wij reeds van de wei nige belangstelling der schrijvers over de diplomatiek in eene zaak die op zich zelve niet zonder belangook tot menige gewigtige gevolgtrekking aanleiding geeft. Zelfs Meerman en Bkeitkope hebben haar slechts ter loops behandeld. Toen echter de strijd over de plaats der uitvinding van de boekdrukkunst in den aanvang dezer eeuw wederom met warmte werd opgevatzagen beide partijen naar nieuwe wa penen om en lieten zij daarbij het oog ook op de papier merken vallen. Een der felste bestrijders van onzen Lau rens Coster de bekende de la Serna Santander ver zamelde in het jaar 1803 de papiermerken der verschillende eerste drukken van de 15e. eeuw, om daardoor aan te too- nendatvermits het papier niet tot de in Holland ge bruikelijke soorten behoorde, geen dier boeken in dat ge west had kunnen gedrukt zijn 2). Met hetzelfde doeldoch om tot het tegenovergestelde be wijs te geraken, vergeleek Jacobus Koning in zijne Verhan deling over den oorsprongde uitvindingverbetering en volmaking der boekdrukkunstdoor de ITollandsche maat» Zie hiervoren bi. 2. 2) Supplément au catalogue des livres de la bibliothèque de M. C. de l» Serna Santander, nontenant 1°. des observations sur le Jilegrane du papier des imprimés dans le xve siècle etc. etc. Bruxelles, an XI (1S03). Men vindt er 147 papiermerken van de vroegste drukken afgebeeld.

Archief | 1869 | | pagina 16