135 en daar in zijn werk voorkomende op prijs te stellen is, al moge men in de aanleidingdie de auteur tot de bewerking gehad heeft, gaarne de oppervlakkigheid voorbij zien, waar mede het onderwerp behandeld is. Maar het waren niet alleen vreemde militaire geneeskundi gen waaronder zeker John Pringle in zijn zeer verdien stelijke Verhandeling over de legerziekten niet ongenoemd zoude moge blijven, die de ongezondheid van Zeeland tot een on derwerp van opzettelijk geschrijf hebben gemaaktook de vaderlandsche militaire artsen hebben er zich over uitgespros ken, zonder dat kan gezegd worden dat zij zich door over drijving of eenzijdigheid hebben laten vervoeren. Het is genoegzaam bekend dat de garnizoensplaatsen van het voor malig Zeeuwsch Vlaanderen immer de schrik hebben uitge maakt van den militair dat de daarover geplaatste opstellen in de Verhandelingen van de Natuur- en geneeskundige cor- respondeniie-societeit in de Vereenigde Nederlanden1®. d., 2e. afd. a en elders den toestand aldaar zeer bedenkelijk afschilderen en dat al die berigten bevestigd zijn en aange vuld door Calleneels die als geneesheer te Sluis met de plaatselijke gesteldheid aldaar en in den omtrek bekend bij uitnemendheid bevoegd was een oordeel uit te spreken en in eene door het Zeeuwsch genootschap der wetenschappen te Vlissingen in 1783 uitgeschreven prijsvraag, aanleiding vond om eene voortreffelijke verhandeling daarover te bewerken Volgens Calleneels zijn de oorzaken van de beruchte on gezondheid van Zeeuwsch-Vlaanderen gelegen: 1°. in de lucht en landsgesteldheid; 3°. in de garnizoensplaatsen (zijnde Sluis, 1De beide antwoorden op die vraag ingekomen en bekroond, zijn ge zamenlijk uitgegeven onder den titelVerhandelingen over de waare oor- zaaken en kenleekenen van de najaarskoortsen in de garnizoenglaatsen van Staats- Vlaanderen en over de beste behoed- en geneesmiddelen die daar legen vooral bij de militairen konnen aangewend wordendoor G. W. Cal- lknfels 31. D. te Sluis in Vlaanderen en J. Ha kg er, 31. D. te Rot terdam. Middelburg 1783.

Archief | 1869 | | pagina 171