136 Yzendijke, Philippine, Sas van Gent, Axel, Hulst, Lief- kenshoek en Lillo met de onderhoorige forten)3°. bij de militairen zeivenwijzende hij voor de garnizoensplaatsen behalve de inwoning der militairen aan de met modder en slijk vervulde grachten slooten sluizenwaterleidingen en riolendie niet naar behooren worden schoon gemaaktde vele vuilteruigte en groentendie bij hoopen op de stra ten en wegen liggen te rotten en te stinken, zelfs somtijds doode krengen van hoenderen, honden, katten enz.; het bloed en de afval van slachters-en vischverkoopersde me nigte van rottende mestputtenasch- en vuilnisbakken of hoopen hier en daar in -de plaatsen verspreid; het gras en onkruiddat in de achterwegen en stratendaar de meeste militairen wonen, omdat het niet genoeg gewied wordt, staat te bedervenhet mesten van varkens in verscheidene bur gerhuizen in of bij kwartieren waar soldaten liggen; het le digen der secreten door de "Vlamingen, om mest voor hunne zandige landen op te garen; het jaarlijks aftappen en uitbag geren der stadsgrachten, in het heetste van den zomer, waar van de moddervisch enz. op de kanten dagen lang ligt te rotten en te stinkenhet jaarlijks afgemaaide en op hoopen liggende gras van de wallen en buitenwerkenen eindelijk het begraven der lijken binnen de stedenin de kerken en op de kerkhovenin ligt opgeslagen en met weinig losse aarde bedekte doodkisten Wij hebben van de beschouwingen van Callenfels eenig- zins uitvoerige melding gemaakt, omdat het onderwerp door hem boven anderen au fonds behandeld is geworden, maar ook vooral omdat de niet het minst veroordeelde garnizoens plaats Sluisvóór en na hem verdedigers gehad heeft in Mf,xtkt Haijkens 3) en in Ab Utrecht Dresselhuis 3). Verhandelingen bl. 2127. 2) Bewijs dat de stad Sluis in Vlaanderen eene zeer gezonde lucht heeft en voor de soldaten een goed, garnizoen is1756. 3) Het distrikt van Sluis in Vlaanderen 1819, bl. 4259.

Archief | 1869 | | pagina 172