137 Veel moge reeds na den tijd dat Callenfei.s schreef veranderd en verbeterd zijn, maar bij het assainissementdat de bedoelde streken sedert den jongsten tijd ondergaan hebben, zijn de ma laria-bronnen als daarvoor niet vatbaar, ver van opgeheven. Ook mag niet worden uit het oog verloren dat de door Callen- fels aangewezen oorzaken niet uitsluitend in de door ons overgenomenen bestaanmaar dat zij ook voor een deel ge legen zijn in de militairen zei ven. Geene oorzaak ten dezen heeft zoo zeer tot de wraking van het Zeeuwsche lucbtsge- stel voor den militair bijgedragen dan de bij ons te lande bestaande gewoonte om de militairen, al vast het voetvolk, telkensin den regel jaarlijkste verplaatsen en in andere streken te verleggen. Harger noemde het in zijn tijd vhet alle jaaren versche troupen aan de slagtbank van Staats-Vlaan deren en andere steden opofferen i)." Eindelijk hebben andere geneeskundigen regtstreeks of zij delings hunne denkbeelden over Zeelands climatologie mede gedeeldhetzij in plaatsbeschrijvingen (Macqüet) of in trac- taten over de in Zeeland heerschende ziekten (Stocke, Ray mond), zoodat het onderwerp kan gezegd worden de eer van eene veelvuldige beschouwing te zijn deelachtig geweest. II. Is het bestaan van eene malaria als de hoofdreden van Zeelands ongezondheid als woon- of verblijfplaats algemeen erkenddan blijkt het toch dat men over de bron waaruit die malaria ontstaat en over den invloed dien zij uitoefent, zeer uiteenloopendeja zelfs geheel tegenstrijdige denkbeel den gevoed heeft, daar zij voor sommigen gelegen was in de lucht, voor anderen in den grond, terwijl nog anderen haar beschouwd hebben als een educt door de wisselwerking van heiden in het leven geroepen. 1 Verhandelingen van Callenfels en Harger, bl. 251.

Archief | 1869 | | pagina 173