139 tot aan de overgaaf van Vlissingenin het open veld ge kampeerd was geweest Deze door Pringle aangevoerde bijzonderheid is immer voor de pneumatische theorie een groot bezwaar gebleven. Hij zelf, die hoofdzakelijk de bron van de malaria in de lucht zocht en de allervoornaamste aanleidende oorzaak der doorgaande herfstziekten in eene onzuivere vochtigheid van den dampkring of wel in de daarin opgenomen rottige uit wasemingen heeft geplaatstwas er blijkbaar eveneens mede verlegenen het openbaar geschildat omtrent die leer in 1783 gerezen is tusschen dr. A. Ypey, lector in de ont leedkunde te Franeker en dr. J". P. Michell te Amster dam 2) heeft het waargenomen verschijnsel tot geene vol doende oplossing kunnen brengen. De stelling van dezen laatstendat de exhalatiën van stilstaand drabbig en stin kend water niet alleen geene der voornaamste medewerkende oorzaken van onze gewone herfstziekten te beschouwen maar daarentegen een voorbehoedmiddel zouden zijn tegen alle kwaadaardige koortsenwon er evenmin iets bij als de tegenstelling door Ypey voorgestaan. Deze vond er aanlei ding in tot de verklaring dat de zeelucht op zich zelve voor zeer gezond moet gehouden worden eene verklaring waarin Ingenhousz hem met zijn eudiometer bijviel. Intusschen heeft men na dien tijd getracht de medeplig- tigheid van de zeelucht in het verwekken van de ongezond heid van Zeeland wederom ingang te doen vinden. Niet alleen dat zij door overmaat van vochtigheid schaden kan maar volgens sommigen worden in de atmosfeer boven Zee land een aantal zout- en bitumineuse deeltjes opgenomen, die haar verontreinigen en schadelijk moet doen zijn. Ver- Davis, Fever of WalcherenIntroduction page X"\ -) Dit geschil is in brieven behandeld in: Algemeene vaderlandsche let teroefeningen !Ve. en V. deel en in de Nieuwe genees-natuuren huis* houdkundigc jaarboeken IIIe. deel.

Archief | 1869 | | pagina 175