141 noemt zelfs de natuurlijke grond van Zeeland althans in het eiland dat hij bewoonde (Schouwen), volstrekt niet ongezond (sic) en leidt die bewering af van den aard van de boom- en aardvruchten en van het put of welwaterhetwelk een en ander zoo in smaak als in hoedanigheid de Hollandsche producten overtreft. In het opsporen eindelijk van de verwijderde ziekte-ma kende oorzaken zijn de onderscheidene schrijvers nagenoeg even naarstig en overdreven geweest als weinig eenstemmig ten opzigte van hare beteekenis. Levenswijzevoeding en daaronder het onmatig gebruik van sommige land- en zee producten (kreeften, oesters, krabben, mosselen, alikruiken enz. (Harger)) zelfs de Schouwen- en Duivelandsche paling (Bruinvis Maatjes)) van slappe drankenvan bierge- never enz., maar vooral het volstrekt gemis aan zoet bron water (Raymond) 2) en het algemeen gebruik van regenwa ter dat van de met vuil en stofdeelen bezette daken in gemetselde of houten bakken verzameld en bewaard wordt, zijn door de meesten afzonderlijk of gezamenlijk van invloed verklaard om de bewoning en het verblijf in Zeeland voor de instandhouding der gezondheid gevaarlijk te doen zijn. III. De vraag nu of men kan aannemen dat, afgescheiden van bijkomend^ omstandighedenin levenswijzevoeding enz. der inwoners gelegenZeeland werkelijk de voorwaarden bezit waardoor de gezondheid van deii bewoner en van den vreemdeling meer bedreigd wordt dan elders, zal uit hetgeen tot dusver is aangevoerd bezwaarlijk op eene stellige wijze kunnen beantwoord worden. Te minder kan zulks geschie- 1. 1., pag. 125. 2) Joannes Raymond. Dissert alio exhibens deseriptionern febriurn inter- mittentium autumnalium 3 quotannis Mittelburgi et in vicinis Seelandiae Ba- tavae locis grassantium. Duisburgi1767; pag. 10.

Archief | 1869 | | pagina 177