142 den. omdat door de verschillende schrijvers niet genoegzaam het standpunt is in het oog gehouden van waaruit het on derwerp moet worden beschouwd. Tijdelijke en voorbijgaande invloeden en toestanden werden op ééne lijn gesteld met duur zame op het volksleven inwerkende oorzaken; aan andere aanlei dingen die de gezondheid en de sterfte beheerschen werd door henvoor wien deze den maatstaf van beoordeeling uitmaakte niet eens gedachtterwijl voor sommigen de voorbijgaande epidemische ziekten de beteekenis aannamen van landziekten. Intusschen is in deze laatsten de maatstaf van ongezondheid van eene streek te zoeken, en zeer teregt wordt door van de Spiegel opgemerkt dat het oordeel over Zeelands ongezond heid voor twee of drie eeuwen geheel verschillend moet zijn met dat van lateren tijd (hij schreef a°. 1775), omdat de luchtstreek door de veranderde landsgesteldheid eene traps gewijze verbetering moet hebben ondergaan, het moet," zegt hij voorts een zeer akelig land geweest zijn, even onaange naam voor het gezigt, als schadelijk voor de gezondheid en met zulk een land gezond te noemen, dunkt mijdat men de zelfde dwaasheid zoude begaan, ais diegenen, die hetzelve in zijne tegenwoordige gesteldheid voor ongezond houden 1)." Gaarne willen wij ons voor die dwaasheid wachten, maar toch moet naar onze overtuiging op de vraag, of de volks gezondheid in Zeeland meer bedreigd wordt dan elderseen bevestigend antwoord gegeven en bepaald in de physieke ge steldheid van den bodem de bron gezocht worden voor de ontwikkeling van eene aria caitivaaan welke de beruchte koortsen, aan het gewest eigen, te danken zijn. Of die slechte lucht uitsluitend uit moerasgif bestaat is moeijelijk te be palen maar dat dit gif een hoofdbestanddeel er van uit maakt hieraan valt niet te twijfelenterwijl het zeker is dat de bodem van Zeeland, inzonderheid de oudere poldergrond, 1. 1., pag. 134,

Archief | 1869 | | pagina 178