143 het gif in overvloed ontwikkelt en daarvan doordrongen is. Al wat met dien grond in voortdurende aanraking ver keert hygroscopisch en een goede geleider is voor vochtigheid wordt van dit gif doortrokken en uit dien hoofde kan met zeker heid worden aangenomen dat de zorgeloosheid in het optrekken van de verblijven en woningen in vroegeren tijdzonder acht te geven op eene doelmatige hoogte van het vlak van opbouwingop de geaardheid van den ondergrondop de hoedanigheid van den steen, van de metselspecie en van het water daartoe gebezigdom niet te spreken van de volstrekte onverschilligheid omtrent eene doelmatige inrigting, ligging, lucht- en lichttoelreding van de woningeneene voor name reden is van de uitwerkingen der malaria op de ge stellen van hen, die er zich duurzaam of tijdelijk in ophou den. Want het zijn niet de hier en daar zich ontwikkelende uitwasemingen, die dikwijls onder begunstigende omstandig heden op onaangename wijze tijdelijk de reukorganen aan doen, die uitsluitend te beschuldigen zijn 1). Laat toch een werkman er den ganschen dag aan zijn blootgesteld, hij zal onder overigens gunstige levensverhoudingen op zich- zelve daardoor geen nadeel aan zijne gezondheid zien toe- gebragt; laat hem echter op een bodem, waaruit die exlia- latiën voortkomenook al treffen zij niet de reukorganen zijn verblijf houden deze zullen alleen reeds hem aan ziekte blootstellenmaar te zekerder naar mate zijn gestel door bijkomende oorzaken minder wederstand zal kunnen bieden aan den killen miasmatischen opslag, dien de bodem aan zijne woning mededeelt. Om de gegrondheid van deze be wering te staven zal het voldoende zijn te wijzen op het feit dat de min of meer gunstige verhoudingen voor de gezond- J) Wij willen hierdoor niet geacht worden den nadeeligen invloed van miasmatische en mephitische exhalatiën voor onschuldig te houdendaar het maar al te zeer bekend is dat de nabijheid van een kerkhof, van mestvaal ten, van drasliggende grachten enz. de aanleidingen kunnen worden tot ty- phus-ontwikkeling.

Archief | 1869 | | pagina 179