13 schappij der wetenschappen te Haarlem bekroond en aldaar in 1816 uitgegeven, vier en twintig papiermerken, voorko mende in de Spiegels onzer behoudenis en andere oude wer ken, te Haarlem gedrukt, met een groot aantal merken, door hem opgespoord in de registers der groote kerk te Haarlem alsmede in de thesauriers-rekeningen dier stad van 1400 tot 1600 J). Dezelfde weg werd nog voor weinige jaren door Samuel Sotheby en zijn zoon Samuel Leigh Soti-ieby bewandeld wier grondig onderzoek in een door hen voor eigen reke ning ten jare 1858 uitgegeven prachtwerk het licht heeft gezien 2). Nu echter in den laatsten tijd het pleit ais voldon gen kan worden beschouwd en dit, ook volgens de erken tenis van meer dan een bevoegd buitenlandsch regterten gunste van onzen landaard is beslist, zal het onnoodig zijn .bij dgze kwestie nog langer stil te staandie bovendien slechts van ter zijde op ons onderwerp betrekking heeft. Wij 1In zijne Bijdragen tot de geschiedenis der boekdrukkunsteen vervolg op het bovengenoemde grootere werk, te Haarlem in 1818 nader verschenen zijn nog een tiental andere papiermerken afgeteekend. 2) Dit kostbaar werkdat mij mede door de bereidwilligheid der biblio thecarissen van de koninklijke bibliotheek ter inzage is verstrektis getiteld The block-booksor xylographic delineations of scripture historyissued in HollandFlanders and Germany during the fifteenth century exemplified and considered in connexion vnth the origin of printing to which is added an attempt to elucidate the character of the paper-marks of the period. A work contemplated by the late Samuel Sotheby and carried out by his son Samuel Leigh Sotheby. Londonprinted for the author by Walter Mcdowall and sold by all antiquarian booksellers andprintsellers. MDCCCLVIII3 folio, III vol. Hieraan was voorafgegaan een niet minder belangrijk en kostbaar werk ge titeld The typography of the fifteenth centurybeing specimens of the pro ductions of the early continental Printers exemplified in a collection of fac similes from one hundred workstogether with their watermarksarranged and edited from the bibliographical collections of the late Samuel Sotheby by his son S. Leigh Sotheby. London, Thomas Rood, great Newportstreet. MDCCCXLV folio.

Archief | 1869 | | pagina 17