144 lieid waarin een huis, een buurt ja zelfs de geheele bebouwde kom van eene gemeente kunnen verkeerenzeer uiteen loo- pendat woningen die op en tegen een dijk ja zelfs somwij len ten platten lande in een dijk zijn aangelegdbij heer- schende ziekten bij voorkeur bezocht worden en dat volgens Michon de la Fondée bij langdurige ziekten een niet te erlangen herstel van den lijder verkregen werd door zijne verplaatsing naar een ander oord van het gewest l). Behalve dat het aangevoerde zijne bevestiging vindt in de ervaring, zoo meenen wij dat het ook een objectieven grond slag voor zich heeft en in zoo ver afwijkt van de tot dusver door de schrijvers aangevoerde en vroeger besproken denk beelden omtrent de bronnen voor Zeelands ongezondheid, De tegenwoordige graving toch van het scheepvaartkanaal door Walcheren stelt ons thans in staat om de gesteldheid te leeren kennen van den ouden Zeeuwschen poldergrond met zijne afwis seling van klei- en derrielagen en met het grondwater, waarvan deze doortrokken zijn en men mag verwachten dat voor een naauwkeurigphysisch en scheikundig onderzoek van die gunstige gelegenheid misschien een nuttig gebruik zal kunnen gemaakt worden door de eventuele bewerkers van eene geneeskundige plaatsbeschrijving van het gewest. Zooveel mag men nu reeds voor uitgemaakt houden dat de oppervlakkige beschouwing van de grondlagen en van het opwellende grondwater en de on aangename lucht die de omwoeling en uitmaling er van doen waarnemenpositieve feiten aan de hand doen om de stelling te regtvaardigen dat de voorwaarden, die de gezondheid van den mensch in Zeeland benadeelenin den grondafge scheiden van de wijze hoe men aldaar voor het meerendeel leefthoofdzakelijk gelegen zijn. Yindt deze bewering hare bevestiging niet in de cijfers van den vroeger genoemden Sterfte-atlas van Nederland, waaruit blijkt dat de sterfte in het voormalig Zeeuwsch Vlaanderen Considérationxpage 29.

Archief | 1869 | | pagina 180