146 waardoor het filtreert, niet verwachten dat het geene voor de gezondheidsinstandhouding nadeelige elementen of gassen, door een physisch onderzoek welligt aan te wijzen, daaraan zoude afstaan Nagenoeg algemeen intusschen wordt het opgevangen en bewaarde regenwater tot drinkwater gebezigd en verdient dit bij genoegzamen voorraad in menig opzigt boven ander water de voorkeur. Zelden intusschen bezit het den graad van zuiverheid die zoude mogen gevorderd worden en het verwondert ons niet dat het voorgeslacht onder de oorzaken van pest de bezoedeling heeft opgenomen van het drinkwa ter door duiven en ander gevogeltedat het oprigten van duiventillen in vroegeren tijd geoctroijeerd moest worden en dat men eertijds onder de maatregelen bij het heerschen van epidemiën tijdelijk de vrije jagt op duiven opnam. Wij meenen hiermede te hebben doen uitkomen dat de van oudsher aangenomen zoogenaamde ongezondheid van Zee land niet uitsluitend op een vooroordeel berust en dat de gesteldheid van den bodem en van het water de factoren er van uitmaken, terwijl wij ons overtuigd houden dat de hy giënische toepassing van de resultaten, die een zorgvuldig onderzoek van die gesteldheid belooft, in staat zal bevonden worden om de voorwaarden te vinden, waardoor dit door de natuur in zoo menig opzigt bevoorregt gewest, eene van uit het oogpunt der gezondheid onberispelijke verblijfplaats kan worden voor den bewoner zoowel als voor den tijdelijk al daar vertoevende. Somtijds gebeurt het dat in zeer diepe putten het omgekeerde wordt waargenomen en dat het in den regel slechte of althans voor drinkwater on geschikte water, bij toenemende droogte helder, smakelijk en ten gebruike uitnemend goed wordt. Dit verschijnsel bevestigt slechts het door ons aan gevoerde en is daaruit te verklaren dat de door aanhoudende droogte van grondwater beroofde klei- en derrielagenin welken de put is aangelegd, aan het alsdan uit het diepere zand opwellende of daarin doorgezakte water verder niets toevoeren.

Archief | 1869 | | pagina 182