14 mogen echter niet met stilzwijgen voorbij gaan het wakker en talentvol aandeel in dien strijd genomen door eenen in Frankrijk gevestigden Hollander, zekeren Jansen, die onder het eerste keizerrijk den post van bibliothecaris bij den prins de Talleyrand heeft bekleed. Niet alleen dat hij -reeds vroeger door goed geslaagde vertalingen de destijds in zijn geboorteland veel gelezen werken van le Francq van Bbrk- hey Camper Loosjes en van Haren in zijn tweede vader land had bekend gemaaktalles wat betrekking had op de uit vinding der boekdrukkunst werd ook door hem uit de meest gezag hebbende schrijvers van verschillende landen bijeenverza meld en ten jare 1808 in het Fransch te Parijs uitgegeven In het tweede deel van dat werk komen niet minder dan twee honderd zes en tachtig papiermerken voor uit Fransche handschriften en uit boekenin DuitschlandItalië en de Nederlanden in de 15de eeuw gedrukt. Zij strekken tot verduidelijking van den inhoud van eenige uit het Italiaanse! eu Duitsch vertaalde opstellen 3), waarbij hij ten slotte de De titel, die echter niet beantwoordt aan den veelzijdigen rijken in houd luidtEssai sur l'origine de la gravure en bois et en tailledouceet sur la connoissance des estampes des XV". et XVP. siècles2 tomes. Paris 1808. Het is een zeldzaam werk, waarvan ook een exemplaar op de konink lijke bibliotheek te 's Hage voorhanden is. -) Explication des marques des différentes especes de papier dont s'est seni le célèbre imprimeur Nicolas Jenson a Venisenaar het Italiaansch van Ja- como Sarpini. Notice sur la qualité et les filigranes du papier des lier es Dalle ref'orma- gioni Lucchesi de 1369 jusqu'a 1482. Explication des filigranes qu'on trouve dans les papiers des premiers limes imprimés a Mayencetiré des Opmscula quaedam academica varii arguments Christiani Gottlieb Schwarz. Essai sur les filigranes ou marques du papier, comme propres a faire eon- noitre Vanciennelé des manuscrits et des livresnaar het Duitsch van Gorr- help Beschreibmig typographisclier Seltenlieiten, Eclaircissement sur les marques du papier des éditions du XVe. siècle par M. de la Serna 2e. deelbl. 340392.

Archief | 1869 | | pagina 18