15 resultaten voegt van zijn eigen onderzoek naar de merken van het oudste papier in Frankrijk waartoe hij beter dan ieder ander in staat was door den jammerlijken lastdie hem als commissairc-archiviste in het departement van Mont- Tonnerre door het keizerlijk gouvernement was opgedragen. Zijne instructiën hielden indat hij in genoemde kwali - teit alle oude rekeningen in het departementals nutteloos en overtollig papier, moest vernietigen. Maar zijne Hol- landsche degelijkheid verloochende zich niet en door zijn wetenschappelijken zin geleid maakte hij zich die gelegen heid te nutte omzoo als hij zelf zegt rendre quelque ser vice aux sciences en cherchant a y découvrir Fage du pa pier de linet quelles ont été successivement les marques du papierainsi qu'a savoir sipar ces marqueson peut parvenir a connoitre Fage des manuscrits Met het eerste gedeelte van zijn onderzoek behoeven wij ons niet meer in te latenwat echter door hem in de tweede en derde plaats werd beoogdligt ook in onze bedoeling. Op het practiscli nut der kennis van de papiermerken in de middeleeuwen zullen wij straks terug komenvoor het oogenblik maken wij ook deze woorden van Jansen tot de onze lorsqu'en remontant plus hauton s'assemble les singulières marques du papieron parvient a des résultats qui indiquent avec une grande probabilité Fage du docu ment écrit ou imprimé sur du papier, qui est empreint de telle ou telle marque 2)." In die overtuiging en tot hetzelfde einde ging ook mr. Geeaud van Hasselt te werktoen hij in de eerste jaren van deze eeuw zijne verzameling van oude papiermonsters bijeenbragt en daarvan eene uitvoerige beschrijving in het Fransch en Engelsch gereed maaktedie voor den druk be- Jansen o. 1. 1 359. 2) Jansen, o. 1. I, 357.

Archief | 1869 | | pagina 19