AANTEEKENING-EN A. 1326. 182 OP VOORGAANDE REKENINGEN. Biz, 150, Vroeger hadden de heeren van der Maelstede het uitsluitend recht der maelderije" van Hulst. Bij of omtrent hunne molens stichtten zij voor hun verblijf een voortreffelijk kasteeldat volgens onze rekening geveld of afgebroken zou worden, ware de stad niet tusschen beide gekomen. Door een der Graven van Vlaanderen was het tot een grafelijk leen van den Ouden Burgt van Gent verheven; het lag ten Z. en zóó in de nabijheid der stad dat vóór het omringen met grachten en mu ren er niet meer dan eene laan of dreef tusschen beide was, die op de groote kerk uitliep. Van bedoelde maalderij zal wel de naam Van der Maelstede d. i. „stede van der maelderij" gekomen zijn; wijlen de heer J. ab Utrecht Dresselhuis in zijne Wandelingen door Zuid- en Noord-Be veland, sprekende over het slot maelstede in Z. Bev., zegt bladz. 41„het afgedamde gedeelte van den stroom (Bieselinge) vormde eene lange schuurkom (spuiboezem) voor de haven; het was reeds bekend in de XIIe. eeuw als het maluth (muluth) of molenwater en gaf zijn naam weder aan een der burgten (maelstede) bij Kapelle." Smallegange zegt echter bl. 725: „dat het huis en ridderhof stede van Maelstede in Z. Bev. gebouwt is omtrent 1200, door een heer van der Maelstede uit Vlaenderen"; hetgeen m. i. ook wel zoo wezen zal. Of nu de stad Hulst van de heeren van der Mael stede het recht der maalderij gekocht heeft, dan wel of zij zelfs toen een molen had, weet ik niet; dat de gen. Wulfaerd nog een' molen door water gedreven, bezat, zou men kunnen opma ken doordien in zijn' vliet (molenvliet) liet water afgelaten was toen de „fcautchiede" was verkocht. In de rekening van Hulst van 1467 komt nog eene mevr. van der Maelstede voor. Bl. 151, (2) Het eerste gesticht ter uitoefening der B. Cath.

Archief | 1869 | | pagina 218