1 7 blad noch door schrift, noch door inhoud tot eene ze kere dagteekening kan worden gebragt. Op andere stuk ken is de datum soms onleesbaar, beschadigd of min der juist. Bij drukwerken werd voor het jaar 1457 de naam van den drukker niet op het boek gezet. Heeft men nu de chronologische lijst der in de Nederlanden meestal gebruikte papiersoorten, waarvan het watermerk het duide lijkst en zekerste kenmerk is, dan zal men van zoodanige verzameling slechts inzage behoeven te nemen, om den tijd van een betwist stuk nagenoeg met volkomen zekerheid te kunnen bepalen. Het goede voorbeeld van den heer Hekmans wekte ook anderen tot navolging op en op zijn verzoek verklaarde liet historisch genootschap te Utrecht zich dadelijk bereidom door zijne tusschenkomst in de verschillende archieven des rijks een gemeenschappelijk onderzoek naar de oudste pa piermerken te bevorderen. Weldra zag het genootschap zich dan ook in het bezit gesteld van allerlei opgavendie met de van elders bekende, hiervoren reeds bedoelde, bij zonderheden een niet onbelangrijk geheel uitmaken Aan de bemoeijingen van het Utrechtsch genootschap is men ook de kennis verschuldigd van den ouderdom van het eerst beschreven papier, in sommige archieven des lands voor handen. Te Zutphen is het oudste papier vermoedelijk van 1353; te Leiden zijn eenige doorloopende registers van poor- Het historisch genootschap bezit onder anderen eene chronologische verzameling van merken, voorkomende op de papieren, afkomstig uit het voormalig archief van Buren en loopende van 1354 tot 1425 alsmede eene verzameling papiermerken genomen uit de leenregisters van het huis Nyeu- 10de sedert 1430. Zie Kronijlc 1857 (XIII), bl. 81. lie te Haarlem op het stadhuis voorhanden verzameling, hiervoren bl. 13 reeds vermeld, bestaat, behalve uit de facsimiles der papiermerken van den Spiegel onzer behou denis en andere te Haarlem bewaard wordende eerste voortbrengselen der drukpers, uit de merken van de registers der groote kerk aldaar van 1400 tot 1600, alsmede vau de thesauriers-rekeningen dierzelfde stad van 1417 tot 1475 bijeengebragt door J. Koning. Archief VII. g

Archief | 1869 | | pagina 21