184 Steene tot dat van „van den Steene gez. Vilain"Braem nu van Braem voerde en voert nog, zie Handwoordenboek der wapenkunde, door J. B. Rietstap, een opkomenden blauw getongden en gena- gelden rooden leeuw en de spreuk van Vilain (a) „Saus reproche," en van den Steene drie steenhouwershamers, (maillets), allen in het zilver schildhoofd (au chef d' argent.) BI. 151, Temsche Themst is gelegen aan den linkeroever der Schelde, in 't land van Waes. Vroeger was er een geslacht van Themst of de Themseka; later behoorde de heerlijkheid aan Alexan der Vilain diet Gand (b); zoon van Vilain diet Gandvrij heer van St. Jan Steen en Avezoete oudste dr. van Hugo, kaste lein van Gent en Oda van Champlite of Champagne; Martiju baron van Rasseghemvrijheer van St. Jan Steen, verkocht haar in 1458 aan de abdij van St. Pieters neffens Gent. Daarom dus woonde mher Hectore te Themst. BI. 151, (s). Deze „miin liere hectore" is Hector Vilain diet Gandkastelein van Rupelmonde en met Segher de Kortrezijn het opperhoofd der Gentenaren; digt bij Assenede behaalden zij (1325) eene volkomene overwinning op het leger van Ratgheer en Bockel, die beiden sneuvelden. Hij was gehuwd met Maria van Liedekerke en misschien een zoon van Alexander Vilain diet Gand, vrijheer van St. Jan Steen en advoué de Tamise. Zouden Gerard .en Filips zijne broeders wezen? BI. 152, (9). Met dezen „Curtasiin," bedoelt men Sohier de Courtray diet de Courtoysin (Segher de Kortrezijn)heer van Melle, d' Herseaux en Tronchiennes, maarschalk van Vlaand., op bl. 163 ruwaerd van Vlaand. genoemd; hij werd op last van Graaf Lod. van Nevers in zijne gevangenis te Rupelmonde onthalsd (21 Maart 1337); hij had bij Oda de Rode, dr. van Gerard, heer van Melle, eene dochter Catharina, gehuwd met den grooten Jacob van Arte- velde, zoon van Jan en Livina de Groote. Bl. 152, (10). Van 4 nov. 1325 tot 26 april 1326 was over ge heel Vlaanderen door den bisschop van Senlis en den abt van St. Denis de banvloek uitgesproken„un excommuniement si grand et si horrible qu'il n'estoit prestre qui y osat célébrer le divin (a) De spreuk van Vilain isVilain mail sans reproche'' (J) In den Navorscher gist men naar de beteekenis van 't getal xiiijdoor het tegemv. geslacht Vilain achter zijn naam gevoerd; bij 't geen reeds aan gehaald is, wil ik hier nog bijvoegen dat „Vilain diet Gand" juist uit xiiij letters bestaat.

Archief | 1869 | | pagina 220