189 hem liede eenich ghescil, dat sal me altoes in poente setten bii der wet op die boete van x <8 en dit staet altoes te beterne, te minderne en te meersene bij den bee en bii d'wet. Zelscliutters, zullen de schutters of bedienden zijn der sluis als de vaartuigen de moersluis doorgingen. BI. 161, (29). Een geslacht Coman was in dien tijd aanzienlijk. Een Louis Coman was ridder, zijne goederen werden 5 Okt. 1351 verbeurd verklaard. BI. 162, (30). Fronsiin of frontsine is fransijn, perkament, waarop de rekening geschreven werd. BI. 162, (31). Pawelioene, verbastering van pavilion, paviljoen, tent; Lod. van Velthem noemt het pauwegone. BI. 162 (32). Het zeewater vloeide door het Hellegat (a) nog vrij tot in de stad Hulst, waar de Bierkaaistraat, vroeger de Bierkaai nog bekend is; aan het eind dier bierkaai liep het water westwaarts in de gracht die de stad omringde; den 14 april 1358 gaf Lodewijk van Male verlof om het Sas of Kabot te maken aan het eind van „de Hveringhe van Rietvliet" of Havenpolder, zoodal van toen af het zeewater niet meer tot Hulst komen kon, maar slechts tot aan het Babot. BI. 162 (33). Deze reeds ontmoette Daneel van der Diet, die de Hulstenaars verbood om met „hare coopmanscap" naar Brugghe te varen, zal ongetwijfeld de hoofdman der serianten geweest zijn, door Hector Vilain in de stad gelegd tot bewaring der rust van binnen of wel tegen de oproerigen van buiten. BI. 162, (34). Weeglier zal misschien moeten zijn iceerer d. i. besclmtterbewaarder, beschermer. Wat beduidt het hier anders? bl. 163. (3S) Na het vertrek van Daneel van der Diet met zijne gezellen, serianten van mijnhr. Hector Vilain, legde de stad Gent bezetting in Hulst, waarvan Jan Labaije het opperhoofd schijnt te zijn; als getuige bij den vrede tusschen Frankrijk en Vlaand. in Het Hellegat of de haven van Hulst moet men niet verwarren met het Hellegat van over eenige weinige jaren, zijnde nu bijna geheel ingedijkt. Het vloeide toen ten Westen van de polders: Romersdijk, Kleine- en Groote Heinsdijk (waarom thans Hengstdijk?), Ser Pauwels (vroeger Bet- sade)Lamswaarde en Dullaerten ten oosten van de polders BaijertGroot- en klein CopwijkKasteel, Scharlaken, Zand en Nieuwland tot aan Hulst; het sneed dus de geheele tegenwoordige Stoppeldijk- en een groot deel van Groot Cambronpolder van het Hulster-ambacht af. Vroeger behoorde Stop peldijk Stoupedicwerkelijk aan Aseler-ambacht.

Archief | 1869 | | pagina 225