195 en anderen aan de selnering verbonden, stonden bij en rondom die sluis en vormden alzoo de voorstad „de sel- of zoutdijk," die volgens de kaart van Jac. van Deventer ongeveer 1550 vervaar digd zeer bebouwd en uitgestrekt was. BI. 174, (5S). Jan Borluut, denkelijk verwant aan den dap peren Jan, die ridder werd in den slag der gulden sporen bij Kortrijk, zal wel kapellaan van St. Willebrord kapelrie geweest zijn; hij leende de stad x <8 parisis of 5 gulden. In 1329 was een Simon Borluut schepen der keure van Gent; in '30 een Jan, in '32 een Salomon. BI. 174, (59) Het woord scheppe, (schepper) beteekent hier ma ker; in dit jaar dus liet de stad ongetwijfeld het eerste orgel in de kerk maken het woord scheppe kan hier immers niets anders beteekenen? BI. 174, (G0). Den moderare ken ik niet; zouden we misschien hier te denken hebben aan den vuilnisman, modderman, die de stadsgrachten, wateren en straten moest schoonhouden. BI. 174, (GJammer dat de lijsten der personen niet gege ven worden aan wien men „procent winegaf; zij zouden ons stel lig veel voorname personen en poorters van Hulst leeren kennen; voor xlviij 16 xvi sch. kon men in dien tijd nog al wat schenken. BI. 176, (G2). lanszone va Ontenesse. Was er vroeger een ge slacht van Hontenisse? welk wapen voerde dat? of kan hier maar alleen sprake zijn van een Janszoon, die in Hontenisse woonde? BI. 176, (°3). Vtienaoht, vertiennachtover tien nachten vroe ger rekende men bij nachten zoo wel als bij dagenvdaghet ov vtien- acht wil dus zeggen: verdaagd tot over 10 of 14 dagen. BI. 177, (64). Gosine va dë Moere is Goussiu (Gosewinus) van der Moere ridder raadsheerna Willem van Artevelde watergraaf en moermeester (a) van Vlaanderen. Het geslacht van der Moere komt ook uit Vilain en voerde het wapen van dat geslacht in den rechterhoek van 'tschildhoofd gebroken met het schild van Axel: in goud een rooden keper;" het dorp Moere, bezitting der familie van Gistelles lag in Axeler ambacht denkelijk niet ver van Zuid- dorpewaarmede wijlen den geleerden heer A. E. Gheldolf in zijne Histoire de Flandre het schijnt te verwarren, want hij zegt: Moere ou Zuiddorpe!' (a) Misschien komt de naam van der Moere wel voort uit de betrekking van moermeesterdie deze heer bekleeddeeven als de naam van Schout- heete uit de betrekking van schout.

Archief | 1869 | | pagina 231