196 BI. 177 (65). Bij het verbond van 3 Dec. 1339 tusschen de Gedeputeerden der Brabantsche- en Vlaamsche gemeentenvinden we bij Baron Kervijn de Lettenhoveonder een aantal edelen van Vlaanderen, die Artevelde ondersteunden, ook een Simon van der Maalstede, denkelijk wel deze. BI. 177. (oc). Wat is een vancpolre? tweemaal komt dit woord in onze rekening voor, als: er werd betaald lviij vij sell, voor den cijns der vancpolres int Nieioelanten om een vancpolre te ge- crigene in sine vischerie. Zou zulk een polder gebruikt zijn om het water te vangen en later los te laten, even als een spuikom? Bh 178, (C7). Sesinesaisine saisie, daarvoor vond ik: terme de pratique pour prise de possession d'un heritage en verlu de l'act qui est donné par le seigneur dont Fhéritage relève. BI. 179, (08). Elivaerd beteekent elders of misschien staat het hier voor naar de Iielle. De monniken die weigerde het scot of sluis- seld te betalen en dus hunne sel niet vervoeren konden door de haven, wilden de moer of de moervaart elwaerts, elders of naar de helle leiden denkelijk een water dat zuidwaarts liep, want van de Predikersheide tot aan Absdale polder had men vroeger een hel lestraat" en niet ver van St. Jansteen heeft men in België nog een „hellefort." BI. 180, In de weitelicke hennessen ghedaen in't scependom van Axele wordt in 1464 gesproken van „beloken meije, beloken kerssavent en beloken sinxenthans kent men in de E. Cath. Gods dienst slechts beloken paschen meer. BI. 181, (70). Wouter de Voorde, Heer van Voorde, zn van Wouter van Gent gez. de Voorde en Alice van Voorhoule, werd 1328 kastelein van Eupelmonde; hij was geh. met Catha van Gavre- Muiaert, vrouw van Exaarde; zij lieten na Erasmus, in 1382 sche pen van Gent. Hij voerde „in goud een' rooden leeuw."

Archief | 1869 | | pagina 232