19 chivaris van Sluis, die vroeger reeds had getoond, het nut van die studie zelf te erkennen 1). Het watermerkin het Fransch filigrane genoemdis het figuurdat van fijn koper- of zilverdraad gemaakt en vervolgens op het vormraam vastgehecht, op die wijze te gelijk met de oudtijds meer zigtbare horizontale strepen en met de verticale lijnen (pontuseaux) in het geschept of hand papier werd overgebragt z). Van de merken der eerste fabrieken in Spanje, te Xativa en Valenciais niets met zekerheid bekend; van de fabrieken te Fabriano in Italië weten wijdat zij al vroeg haar bijzonder teeken hebben gehad 3). Het eerst bekende voorbeeld, dat tot ons gekomen is, vindt men in papier van het jaar 1301, tevens het oudstedat Jassen op zijn verdelgingstogt in liet departement van Mont-Tonnerre in handen kreeg. Het daarin gedrukte merk bestaat uit een cirkelomtrek met een stang daarboven, gedekt met een St. Andrieskruiseenig- In de Bijdragen tót de oudheidkunde en geschiedenisinzonderheid van Zeeuwsch-Vlaanderen1856 (I), bl. 75, waar de heer van Dale den waarschijnlijken ouderdom van het afschrift van zeker fragment uit een on uitgegeven rijmwerk uit de eerste helft der XIVe. eeuw tracht op te maken uit het papiermerk. Ook van den archivaris van Aardenburg, den heer ft. P. Roos, ontving ik enkele bijdragen. Van ZierikzeeGoes, Veere en liet oude Reimerswaalvond ik de noodige bouwstoffen in het provinciaal archief. 2) Wie hier meer van weten wil, leze hetgeen daaromtrent is medege deeld door dr. C. R. Hekmans o. 1., bl. 91 en vergelijke Ersch und Gruber Allgemeine Encyklopcedie der Wissenschaften und Künstedeel XIvoce papier enz.; Diderot et d'Alembkrt, Encyclopédie ou dictionnaire raisonné des sciences, des arts et des métiersop het artikel papeter iealsmede .Sa vary des Bruslons, Dictionnaire vniversel de commerced'/iistoire naturelle et des arts et métiersdeel IV, op de artikelen papeterie papier etc. 3) Zie hiervoren de aanteekeuing op bl. 6. Behalve de merkenwaar door men de bijzondere soorten onderscheiddeschijnt het algemeen fabriek merk het wapen der heeren van Fabrianouit het geslacht der Trivulzi geweest te zijn, te vinden bij Jansen ouder de facsimiles achter zijn meer malen aangehaald werk, plaat 14, n°. 121 en n°. 122.

Archief | 1869 | | pagina 23