207 de handelingen van den magistraatzoo al niet regtstreeks dan toch ingewikkeld maar duidelijk genoegin het open baar van den predikstoel berispt hebben, hetgeen althans bij hunne kerkelijke procedure hun bepaaldelijk tot beschuldi ging diende, en waar aan hun ambtgenoot, ds. Claessen hoezeer ook overigens met hen instemmendezich niet schijnt vergrepen te hebben. De heer burgemeester Drie wegen en de secretaris Joachimi gevoelden zich daarover toch uitermate gegriefdals vermeenende dat de Lansbergen in hunne predicatien bepaaldelijk op hen gezinspeeld hadden. Ware er intusschennu in 1612, sprake geweest van de keuze van dr. C. A. Zoetwater tot burgemeesterdan zou diens hardnekkige haat tegen de Lansbergen niet alleen om hunne tegenwerking in zijne benoemingmaar vooral ook in verband met de geneeskundige handelingen van den vader, als yoor de hand liggendoch het was thans bepaaldelijk de keuze van mr. David van der Nisse [Yernissiits] als bur gemeester, welke zij trachtten te voorkomen, naardien zij be weerden dat uit diens vorige benoeming tot die betrekking in '1607 ,/groote swaricheyt geresen was." Dezen persoon, die destijds met der daad getoond had, nog innerlijk gehecht te zijn aan de voorvaderlijke R. K. godsdienstofschoon hij zich uiterlijk aanstelde als die met de hervormde leer ver wisseld te hebben, wenscliten de Lansbergen alzoo ongaarne tot de betrekking van burgemeester herkozen te zien. Uit Vlaanderen herkomstig en van daar als predikant door de R. K. verdreven, kan men het hun, en vooral den vader, wel niet zoo zeer ten kwade duiden dat zij in hunnen werk kring al hunnen ijver aanwendden om de hervormde ge meente te Goes te zuiveren van alle overblijfselen der R. K. religie. En waarlijk, niet slechts ten tijde van hunne dienst, maar ook nog verscheidene jaren daarna, gaven velen van de aanzienlijken te Goes allezins blijkendat zij ja wel openlijk de R. K. kerk verlaten hadden, maar die toch al tijd nog heimelijk toegedaan blevenwaarvan inzonderheid

Archief | 1869 | | pagina 243