20 zins overeenkomende met de tweede figuur op de eerste van de hierachter gevoegde platen T). Ook in Duitschland te Ravensburg, tegenwoordig in het koningrijk Wurtemberg, schijnt al in het jaar 1-301 papier te zijn gemaakt, waarin als watermerk de later zoo algemeen verspreide ossekop werd gezien 2). Te Neurenberg wordt in de stedelijke re gisters papier bewaard van het jaar 1319 waarin als wa termerk een dubbele drie- of zeshoek voorkomt 3). Met den aanvang der 14". eeuw was die gewoonte dei fabriekanten reeds zoo algemeen, dat geen papier zonder merk in den handel werd gebragt en de deugdelijkheid en waarde van het fabriekaat daarnaar werd beoordeeld. Bij den door het toenemend verbruik veel vermeerderden en wel dra wijd en zijd verbreiden omzet konofschoon daar tegen door het openbaar gezag zooveel mogelijk werd ge waakt 4), echter niet altijd het bedrog worden voorkomen, dat al vroeg met het namaken der meest gezochte merken werd gepleegd. Het aantal dier merken in het algemeen, dat in betrekkelijk korten tijd verbazend was toegenomen en niet in evenredigheid stond tot het aantal goede fabrieken, werkte die kwade praktijk nog meer in de hand. Het zal dan ook altijd moeijelijk blijvenom de plaats der ver vaardiging van het een of ander papier naar het daarin voor komend merk met genoegzame zekerheid te bepalen. Gansch anders is dit ten opzigte van den tijd, gedurende welken zeker soort van papier in de algemeene behoefte heeft voorzienhet bewijs daarvan kan in den regel door het water- 1Jansen o. 1. 1362. 2) Volgens het Ulusirirtes Familien-jottrnalband VI, n°. 276, bl. 159, medegedeeld door den beer J. H. van Lf.nnkp, in de Navorsc/ier1859, (IX), bl. 268. 3) ulleitkoff o. 1. bl. 97. 4) Baktohis in zijn hiervoren reeds aangehaald werk De insignia li armis verzekert, rubriek 8: „fabricator ebartarum potest prohiberi uti sigm alterius fabricatoris."

Archief | 1869 | | pagina 24