21 merk worden verkregen. Het meerendeel tocli der merken heeft langer of korter eene période van bloei gekend en schier allen kunnen tot zekere klassen worden teruggebragtdie veelal een bepaalden duur hebben gehad, zoodat bij de be kende omstandigheid, dat men destijds ieder jaar den tot tie volgende markt benoodigden voorraad opdeed, de onder linge overeenstemming van datum en merk allen twijfel om trent den ouderdom van eenig papier van zelf moet weg nemen. In geen geval kan zoodanige twijfel met grond worden geopperd bij authentieke rekeningenwaarvan het vaststaatdat zij niet geschreven zijn op papier van een later jaardan dat. der rekening zelvedaarom zijn zij bij uitnemendheid geschikt om te dienen als stukken van vergelijking bij een onderzoek, als het onze, ingesteld met liet doeldat wij hiervoren reeds meermalen hebben be - sproken. Als punt van uitgang hebben wij dan ook hoofdzakelijk behalve enkele lósse stukkende rekeningen der rentmeesters van Zeeland beoosten en bewesten Schelde geraadpleegdals mede de stedelijke rekeningen van Middelburg en die van andere Zeeuwsche plaatsen, welke in het archief der provincie worden bewaard. Ook de oude Ylaamsche steden hebben ons meer dan ééne belangrijke bijdrage geleverd. Op die wijze hebben wij de twee honderd en zestig merken verzameld waarvan de facsimile's hierachter zijn gevoegd. Zij belmo ren wel is waar niet allen tot de middeleeuwenmaar voor zooverre dit laatste het geval is, zijn zij er bij opgenomen, omdat zij als voortzetting of wijziging der middeleeuwsche merken kunnen worden beschouwd. Wij zullen zien, dat het meerendeel van die merken ook aangetroffen wordt in het papier, dat in de andere gewes ten der noordelijke Nederlanden omstreeks dienzelfden tijd plagt te worden gebruikt. Daarentegen hebben wij er daar ook gevonden die men in Zeeland te vergeefs zoude zoeken. Zoo leeren wij bij voorbeeld op de plaat van dr. Hermans den klim-

Archief | 1869 | | pagina 25