22(5 blyckelyck ware, dat den Bailliu jegens soodanige kkendienaers be hoorde te procederen, by informatie en examinatie naar de rnaniere van extraordinaris proces, en te contenderen tot de straften naer rechten staende tot soodanige delicten als synde moedtwillige inso lentie jegens de ordonnantie vaiï Magistraet, injurièn de Magistraet opentlyck aengedaen, en usurpatie van jurisdictie, van welck delict yedereen presertim post factam a Magistratu admonitionemq. auget contumatiamcan en behoort gestraft te werden, met deportement van dienst, en dat een kkendienaer hem onborgerlyck dragende, by overh. mag afgestelt werden, daervan een claer exempel 1 .Reg. 2: 27, gelyck hetselve daertoe oock werd geapplieeert by Ruardii Acroniü in het 14 cap. van syn Nootwendigh vertoogh; maer ingevalle de saecke niet en soude syn, om by extraordinaris proces afgehandelt te werden, soo soude de Bailliu genoodtsaeckt syn, institueerende ordinaris proces te contenderen tot suspensie, en hoewel soodanige proceduren jegens kkendienaers schynen eenigen aenstoot te geven soo ist nochtans aen dander syde het sehandael grooter, alsoo door tolerantie en indemniteyt van soodanige excessen niet alleen dauto- riteyt van de overh'. die hoogst noodich is tot conservatie van den Lande, soude comen te vervallen, maer oock de gereformeerde reli gie daerdoor grooter afbreuck soude lyden als men soude mercken, dat de Dienaers professie doende van deselve religie evenwel int usur- peeren over de politie souden naervolghen het exempel van pauselycke geestelyckh'. die dat point van alle tyden insonderh' is geobiiciëert, als oock noch onlanx by de heeren Staten gen. int placaat jegens de Jesuiten geëmaneert; oock soo en syn soodanige proceduren in Hoïl'. en Zeel', niet buyten exempelwant behalve dat verscheyde kkdie- naers by de Magistraten van haere steden syn gedeporteert ofte gelicentieert, soo heeft den procureur gen. oock verscheyden pre- dicanten voor het hof in persoon doen dachvaerden. (Onder stont) Aldus geadviseert in s gravenhage den 30 Aug. 1613, en was onderteyckent H. de Groot. BIJLAGE J. Mr. Philips Lansbergen naer salutatie sal deze UE. dienen voor een secrete waerschouwinge twelck UE. sal ghelyven geheel secreet te houden, hoedat Michyel Baerlant in den liage geeomen is van

Archief | 1869 | | pagina 262