22 menden leeuw uit de rekeningen van liet Lieve Vrouwe broe derschap te 's Hertogenbosch van het jaar 1376 kennen. Dat zelfde merk werd ook in 1420 te Groningen gebruiktter wijl een zittende leeuw door van Hasselt als papiermerk der 15de eeuw in Gelderland wordt vermeld. Ook te 's Her- togenbosch komen hamers voor in de jaren 1382 en 1388, alsmede een voetboog in 1419 en 1429. In de grafelijke rekeningen te 's Hage van 1380 zag Sotheby een kraaijen den haan, door hem als de haan van Petiujs aangeduid; in 1442 en 1445 trof men den haan ook te Haarlem aan, alwaar in de thesauriersrekeningen van 1420 ook een hand boog wordt gevonden. In de Geldersche archieven der 14d' eeuw ontdekte van Hasselt een papegaaihet hoofd van een geblinddoekten moriaan en de letter Hin die der vol gende eeuw den kop van een bok, een vos en de afbeelding van een monster, dat door hem wordt beschreven, als een gedrogt op vier lage beenen met gekloofde ossenvoetenmet een gebaard manshoofd en een naar voren krom gebogen hoorn daarop. In het archief van Zutphen prijkt een ezels kop en in het stedeboek van Leiden op het jaar 1386 een menschenhoofdom hetwelk een band of doekmet twee strikken van achteren toegeknoopt In tie papierenwaarvan het gebruik in de middeleeuwen zich meer tot het zuiden van Europa en tot Erankrijk heeft bepaaldvindt men nog een groot aantal andere vreemdsoortige merken. Daaronder treft men ladders aan, kardinaalshoeden en bisschopsmutsen, monnikskappen, duiven, arenden, pe likanen stieren ramskoppengekruiste pijlenpelgrimssta ven, brillen, sikkels, roskammen, volderscharensmidstan gen altaren met vlammende harten er opde letters L., S., D en I H S in een cirkelzelfs geweren 3) en de portret- Kronijk van het TJtrechtsch genootschap VI, 237. Sotheby o. l.,fol. 53. Koning o. 1. passim en van Hasselt o. 1. in de bijlage. 2) Althans volgens de opvatting van Jansen, die o. 1. I, 375 er deze be-

Archief | 1869 | | pagina 26