23 ten van oude vrouwensoms met een kruis in de regter- handsoms avec un grand nezgarni d'une verrueun ruban avec de grands noeuds pendants entoure les cheveux bouclés 1)." De figuren, eenvoudig uit cirkels en regte of kromme lij nen zamengesteldwaarvan de bewerking zich het gemakke lijkst liet verrigtenzijn de eerste merkendie op het inid- deleeuwsch papier in de Nederlanden worden gevonden. De proeven daarvan in de rekeningen van het Lieve Vrouwe broederschap te 's Hertogenbosch zijn echter zeer onvolko men z). Ook zijn de bewijzen voorhanden, dat men het toen al veel verder in die kunst gebragt had 3). PLAAT I, n°. 1. Wij openen de lange reeks der wa termerken van het papier, in de Zeeuwsche archieven be waard, eveneens met zoodanig figuur, uit twee cirkels en een doorloopenden stang gevormdwaaraan van boven door eene dwarsstreep een kruis is gemaakt. Het stuk papier waarop dit figuur voorkomt en dat als het oudst bekende in Zeeland moet worden aangemerktdiende tot schutblad der rekening van den rentmeester van Zeeland bewesten Schelde over het jaar 1360. Het stemt geheel overeen met liet merk, dat Jansen in Pr ankrijk op het jaar 1358 vond en is eene variatie van een al in 131 o gebruikelijk figuur. Toen echter liad bet twee kruizen in den vorm van een St. Andrieskruis, waarvan het eene tusscheu, het andere boven schrijving van geeft: „la marque est un fusile,rosseplatine etc. tout y est destinctement indiqué." Dit geweer was van het jaar 1381 op liet jaar 1428 komt er ook een voorbeschreven p. 383 als fusildont la baguette dé- passe le canon." Dit damesportret is in papier van het jaar 1453. Jansen, o. 1. I, 385. 2) Zie op de plaat van dr. Hermans de vijf eerste figuren van de jaren 1336, 1342 1356 en 1359. 3) Dit wordt aangetoond door de voorbeelden van de jaren 1301 en 1319, hiervoren op bl. 20 vermeld.

Archief | 1869 | | pagina 27