30 doch nu geplaatst op een schildzoo als het voorbeeld uit de stadsrekening van Middelburg van het jaar 1591 aan toont. De naam, bij het Fransch reglement van 18 Sep tember 1741, waarover in het vervolg zal worden gehan deld daaraan gegevennamelijk die van grand cornet papier au cornet d'Hollande," doelt op het land zijner her komst in die dagen. Als postpapierdoor de Hollandsche fabrieken vooral in de 18de eeuw hij groote hoeveelheid in den handel gebragtbleef het tot nu toe den naam behou den dien het waarschijnlijk aldus aan het overoude mid- deleeuvvsch fabriekaat had ontleend. PI. II, n°. 6. De bel, die in de llde en I2de eeuw een onmisbaar sieraad was bij de kleederdragt van vorsten en hovelingen en dan ook op de oudste speelkaarten in Duitsch- land als symbool van den adel werd afgebeeld werd tegen het laatst der 14de eeuw ook als merk in het papier over- gebragt. In de eerste jaren der volgende eeuw kwam het in de Nederlandende rekening van den rentmeester van Zeeland beoosten Schelde over 1405 en de rekeningen van het Lieve Vrouwe broederschap te 's Hertogenbosch van 1411 zijn op papier met dat merk geschreven. Omstreeks dienzelfden tijd werd het ook in Gelderland gebruikt. PI. II n°. 7. Aan het klingelend geluid der vrolijke schel paarden zich ook de statige toonen der plegtige kerkklok, wier vermanende stem in de nederige huizen des volks zoo wel als in de trotsche kasteelen des adels werd gehoord. Ook de eerzame poorterdie voor zich en voor zijn gezin den kost met het maken van papier trachtte te winnen, werd door haar met ernstiger gedachten vervuld. Onder de uitoefening van zijn bedrijf klonk zij hem meermalen in de ooren en gaf dus ongezocht aanleidingdat hij haar als filigraan in zijn vormraam plaatste. Afwisselend van gedaante, 1) Vergelijk Bpkitkopp Veler den Ur sprung der Spiel hartenbi. 38 en de plaat aldaar.

Archief | 1869 | | pagina 36