•'V;ï papiermerk hier te lande voor het eerst en het laatst leeren kennen in 1417, toen het te Sluis in de Vrouwekerk voor de rekeningen van den heiligen geest werd gebruikt PI. II, n°. 10. Hoe men echter aan den kwastals pa piermerk, is gekomen, valt moeijelijk te verklaren; als proeve van nette bewerking verdient het den meesten lof. Nergens in of buiten deze gewesten hebben wij dit of soortgelijk merk gezien of beschreven gevonden. Op de plaat is het afgetee- kend naar een paar brieven in het provinciaal archief van de jaren 1474 en 1478, beiden te Zierikzee geschreven. De eerste is een guarandbriefgedagteekend den XXÏIII6. dacli in Decembre int jaer XIIIIC. ende vier ende tseuentich;" de andere een schrijven van Pieter Hughezone den rent meester van Zeeland beoosten Scheldeaan die van de reken kamer in den Haag den XXIe. dach van April ano LXXVIII na paesche." PI. II, n°. 11. De meermin met dubbelen staart, van welk merk men noch in Italiënoch in Drankrijk eenig spoor vindtschijnt uitsluitend in Duitschland te huis te behooren. Onlangs in Neurenberg zijnde trof bij de bezigtiging van het Germaansche museum het mijne aandacht, dat het zelfde figuur op de oudealdaar bewaard wordende bor duur- en tapijtwerken meermalen afgebeeld was onder de wapens der patricische geslachten van die stad. Zoo als wij zagen, had-reeds Ulmann Stromer er vóór 1-390 zijne papierfabriekdie hij toen met behulp van Italiaansclie werklieden aanmerkelijk uitbreidde en verbeterde 2). Nu ge- looven wijdat de gissing niet zeer gewaagd isals wij in dit papier het fabriekaat durven zien van genoemden Stromer, 1Jansen zag het nog dikwijls in Italiaansche handschriften van 1434 en 1485 en verder van 1465 tot 1468, ook in eerste drukken te Venetie, te Rome en te Florence; soms in Duitschland, doch dan is het figuur veelal kleiner. 2) Zie bl. 9.

Archief | 1869 | | pagina 38