35 nog algemeen tot het drukken van boeken werd gebezigd 1). PI. III, n°. 6. In het register van diensten van den heiligen geest in de St. Janskerk te Sluisloopende van de eerste helft der 14de tot de 15de eeuw, komt dit kruis, onder den naam van paternosterkruis bekend, enkele malen voor. De juiste tijd van zijne invoering in deze landen kan echter daaruit moeijelijk worden afgeleid; het schijnt om streeks het jaar 1400 te zijn geschied. In dezen sierlijken vorm wordt het ook door dr. Hermans medegedeeld uit de rekening van het Lieve Yrouwe broederschap te 's Herto genbosch van 1446. In de Haagsche archieven had Sotheby het niet ontmoet maar wel in Engeland in eenen brief, op den Tower te Londen voorhandenaan den aartsbisschop van York ten jare 1452 geschreven 3). PI. III, n°. 7. Yan onderen met eene punt voorzien 'komt het voor op het schutblad der rekening van den rentmeester van Zeeland bewesten Schelde over 1434. Een plakaat van Eilips den Goede betrekkelijk de nieuwe ordonnantie op de munt van 19 November 1435, in het gemeente-archief van Middelburg (Register 65, n°. 2b) heeft hetzelfde merkdat in het volgende jaar wederom tot schutblad voor de rekening van den rentmeester beoosten Schelde werd gebruikt en toen ook te 's Hertogenbosch tot het schrijven der rekening van het Lieve Vrouwe broe derschap heeft gediend. Na dien tijd hebben wij het niet meer gezien 3). In Hollandsche drukwerken komt de weegschaal nooit voor. Veel vuldig daarentegen soms in een cirkel of met eene kroon gedektin de eerste Irukken te Venetië, Vicenza, Treviso, Perugia, Soneino en voornamelijk te Rome. Jansen meent, dat dit papier dan ook in de omstreken van Venetië verd gemaakt. 2) Sothkby, o. 1., fol. 117. Kruizen, maar van anderen vorm, door Jansen afgeteekend op plaat XIII, n°. 84, 85 en 86komen voor in de eerste drukken van Jenson te Venetië.

Archief | 1869 | | pagina 43