36 PL III, n°. 8. Dit figuur, waarschijnlijk een aartsengel, is een zeldzaam merkdat wij slechts eenmaal hebben aan getroffen, in het schutblad der rekening van den rentmees ter van Zeeland beoosten Schelde over het jaar 1413. Van Hasselt spreekt ook van een engelals papiermerk in de archieven van Gelderland gedurende de 15de eeuw. PI. IIIn°. 9. In lateren tijd werd ook dit filigrane nog wel eens gemaaktals voorbeeld daarvan voegen wij het facsi milé hierbij, afgeteekend naar een stuk van het jaar 1630, in de archieven van Middelburg berustende. PI. III, n°. 10. Angelus Roccha, een schrijver uit cle 16de eeuw, deelt in zijne Bibliotheca Aposlolica Vaücana omtrent de papierfabrieken te Fabriano het volgende mede Italas chartarum molas ceteris omnibus solere praeponi et Fabriani cuncta chartae genera atque optimainprimis au- tem chartam papalem imperiatem et regiamut vocantin hac tantum urbe confectam fuisse." Waarschijnlijk moet daarin de oorsprong worden gezocht van dit merkhetwelk den paus voorsteltin pontificaal ornaatzittende op zijnen zetelmet den sleutel van Pe trus in de hand. Evenwel schijnt eerst tot aanduiding van dit soort eenvoudig de tiara te hebben gediend en werden de andere soorten door keizers- en koningskroonen onderschei den. Bij de toenemende kunstvaardigheid in het maken der filigranes zette men weldra den paus in zijn geheel in het naar hem genoemde papier, dat wijd en zijd wrerd verspreid en door zijne goede hoedanigheid ook bij ons te lande, vooral in de laatste helft der 15fle eeuw, zeer was gezochtl), In eene rekening van Krabbendijke van het jaar 1461op het provinciaal archief bewaardkomt dit merk in Zeeland het eerste voorde stedelijke rekeningen van Middel- Aangehaald door Brkitkopf, o. 1., bl. 85. 2) Vergelijk Hofdijk, 0?is voorgeslachtV, 41.

Archief | 1869 | | pagina 44