38 met dit merk; in 1463 doet liet zich ook voor te 's Her togen bosch PI. III, n°. 14. Van boven onderling verbonden en met een klein kruis daaropzagen wij den dubbelen sleutel op een papieren omslag der rekening van het bailliuschap van Reiinerswaal van het jaar 1469. PLAAT IV, n°. 1. Volksoverlevering en ridderroman hou den de herinnering levendig aan den ontzaggelijken draak, wiens overwinning door de kracht des geloofs of door den heldenmoed van zijnen bestrijderin de middeleeuwen het onderwerp van zoo menige sage heeft uitgemaakt. Niet al leen in het gezin, maar ook in de werkplaats van den pa- pierfabriekant werden die roemruchtige feiten door rondrei zende sprooksprelcers en miustreelen bezongengezellen en huisgenooten leenden daarbij aandachtig het oor en bij het hervatten van den arbeid liepen nog de gesprekken over het vreesselijke monsterwaarmede aller gedachten waren ver vuld. In hunne verbeelding gaven zij er eene gedaante aan, die zij op het papier aanschouwelijk maakten. Italiaansche handschriften van 1370 vertoonen ons reeds den vliegenden draak 2), die, hoewel eenigzins anders van vorm, in het jaar 1386 ook op het papier wordt gevonden der rekening van den rentmeester van Zeeland bewesten Scheldein die van 1395 vinden wij hetzelfde merk terug. In 1403 en 1418 werd dergelijk papier ook te 3s Hertogenbosch voor de rekeningen van het illustre Lieve Vrouwe broederschap gebruikt. Volgens Koning o. 1., bl. 80 vindt incn dit merk ook op eenige bla- dou van den eersten Nederduitscken Spiegel onzer behoudenismaar niet in boeken te Mainz gedruktdock naderhand in enkele drukwerkeu te Keulen. Daarentegen komen, volgens Jansen o. 1., I, 354, de gekruiste sleutels in de eerste drukken te Mainz van 1462 herhaaldelijk voor, eveneens als in die, welke bij Gunt hek Zainer te Augsburg van de pers #ijn gekomen. De ge kruiste sleutels zijn het wapen van Itegensburg -, welligt was het papiermet dit merk voorzien, uit die stad of hare omstreken afkomstig. 2) Afgebeeld bij Jansen pi. XIIIn°. 62.

Archief | 1869 | | pagina 46