40 veel meer gebruikt.; enkele malen vindt men het nog in eerste drukken te Utrecht en te Delft 1). PI. IV, n°. 6. De St. Jacobs-schelp duidt een soort van papier aandat in de Nederlanden eerst tegen het einde der 15de eeuw ingevoerd, daar weinig succes schijnt te hebben gehad. Althans vinden wij niet, dat er ergens gebruik van gemaakt isdan slechts eenmaal te Middelburg in het jaai 1481toen daarop eene aktp voor schepenen werd gepas seerd 2). PI. IV, n°. 7. Het echt middeleeuwsch figuur, een soort van kriekelaar of kriekenboom voorstellende, waarvan de af beelding ook gevonden wordt op de hiervoren bl. -32 reeds ver melde oude borduursels in het Germaansch museum te Neuren berg, is door Sotheby in de grafelijke rekeningen van Holland over 1408 en 1409 verkeerdelijk aangezien voor een kruis 3), Door Meerman wordt al eene bloem als papiermerk genoemd op het jaar 1-369 volgens een stuk in de archieven der balye van Utrecht voorhanden Het hierbij afgebeelde is van eenigzins lateren tijdhet maakte deel uit van het schutblad der rekening van den rentmeester van Zeeland be oosten Schelde over 1415. PI. IV, n°. 8. In de rekening van den rentmeester be westen Schelde over 1418 werd papier met dit merk even eens tot schutblad gebruikt. PI. IV, n°. 9. In de rekening van dien rentmeester overl 1419 komt wederom op dezelfde wijze ook deze soort voor. In lateren tijd ontmoet men meermalen papier met, den agnus Dei als wapen, waarschijnlijk Fransch papier van Rouaan. Het middeleeuwsch papier met dit merk was afkomstig uit fabrieken van Parma. Jansen vond het ook in Fransche rekeningen van 1432 en niet alleen in drukken van Jen- son te Venetië, maar ook in enkelen van Arnold thee Hoeknen te Keulen. 2) Misschien was het een enkel blad, dat toevallig daar gekomen was. Verscheidene drukkers te Keulen maakten ervoor hunne boeken veel gebruik van. 5) Sotheuï, o. 1., fol. 117. 4) Epist. ad Meerm., 101105.

Archief | 1869 | | pagina 50