44 clat veel overeenkomst heeft met den burgt uit het wapen van Ofen, welke naam ook in de vrij onduidelijke letters boven de poort kan worden gelezen, is afgeteekend van het papier der stedelijke rekening van Middelburg over het jaar 1470. Maar ook daar staat het niet alleeneen nog groo- ter getal bladen heeft den paus op zijnen zetel tot merk. PI. V, n°. 4 en 5. In de 16da en in de 17ae eeuw be hoorde het papier met den burgt tot de hier te lande nog gebruikt wordende soorten; vele rekeningen van deze stad zijn er op geschreven, onder anderen die van de jaren 1588 en 1625, wier merken echter zeer verschillend zijn, zoowel onder elkander, als met die uit de middeleeuwen, zoo als de hier achter medegedeelde voorbeelden aantoonen. PI. V, n°. 6. Het buigzame koperdraad werd soms tot de zonderlingste figuren vervormdwelker bedoeling tegen woordig moeijelijk te vatten is en wier beteekenis niet ligt is te begrijpen voor onsdie vreemd zijn aan de uitingen der middeleeuwsche fantaisie. Wie zal bij voorbeeld de gedachte radendie den papiermaker heeft geleidtoen hij een merk als dat wat hier achter staat afgebeeld, op zijn vormraam bragt? Gonsde welligt rond zijne ooren het een of ander lastig insectwaarvan hij al dadelijk den kop en de voelhorens heeft nagemaaktmaar het ligchaam niet heeft voltooid dat hem misschien te veel arbeids zoude hébben gekost Of moeten wijbij eene gissing a la Domenech tot de verras sende ontdekking komendat de papiermakersgezellen der middeleeuwen al de blaasinstrumenten van Sax hebben be speeld Liefst willen we het daarvoor houdendat de man zonder gedachte is te werk gegaan en dat er alzoo onder zijne handen een figuur is ontstaanwaarvan hij zich toen evenmin rekenschap wist te gevenals wij dit thans kun nen doen. Doch de bailliu van Goes zal zich daarmede het hoofd niet hebben gebrokentoen hij in het jaar 1439 op dat papier de rekening van zijn bailliuschap deed schrijven. PI. V, n°. 7. Niet minder vreemd is het merk, dat wij

Archief | 1869 | | pagina 56