45 een paar jaren later in de rekening van den rentmeester van Zeeland bemesten Schelde ontmoeten. Hadden de Egyp- tiërs de gewoonte gehad om ook hun papier met een water merk te voorzien en zich daartoe van het cistrum bediend dan zoude welligt met eenigen grond kunnen worden be weerd dat men het van hen had overgenomen en later in het linnenpapier had nagemaakt. Doch de Egyptiër heeft uit den aard van zijn fabriekaat nooit iets van het filigrane ge weten en de papiermaker in het westen had waarschijnlijk ook nooit iets van het cistrum gehoord. De eenvoudigste oplossing is dezedat in dit figuur eene calligraphisch min der gelukkig geslaagde M moet worden gezien, welke letter al in de 14de eeuw onder de papiermerken voorkomt. PI. V, n°. 8. Dit merk schijnt niets anders te zijn dan een gewoon handelsmerk, zoo als dit in de middeleeuwen door de poorters op hunne waren werd gezet om de vrijheid van tol, aan hunne woonplaats toegekend, te kunnen genieten. Het heeft wel eenige gelijkenis met het merk door Ko ning medegedeeld in zijne Bijdragen tot de geschiedenis der boekdrukkunst en aldaar bl. 18 beschreven; doch met hem durven wij niet in de alles behalve zekere A de initiaal zien van Anthonie hertog van Brabanthoewel de tijd van ons merkvoorkomende in de rekening van den rent meester van Zeeland bewesten Schelde van 1415 vrij wel overeenstemt met den tijdwaarin genoemde hertog heeft geregeerd, namelijk van 1405 tot 1415 -1). PI. V, n°. 9. De oudtijds al bekende onderscheiding van keizerlijk en koninklijk, imperiaal en royaal papier 3), Ook Jansen vond dit merk in Fransche rekeningen van het jaar 1415 en beschrijft het als „un A avec deux traits et une croix pardessus," o. 1., I, 381. Bij de beschrijving van plaat XII komen wij straks nader terug op de beteekenisdie naar onze meening over bet algemeen aan deze en soortgelijke initialen in het papier moet worden gegeven. 2) Zie hiervoren bi. 36.

Archief | 1869 | | pagina 57