46 deed al vroegvooral in Italiëde kroon tot dat einde on der de watermerken opnemen. Wij hebben daarvan reeds een voorbeeld in het schutblad der rekening van den rent meester van Zeeland bewesten Schelde over 1417, terwijl ook eene soort van kroon in de rekening van het Lieve Vrouwe broederschap te 's Hertogenbosch van 1440 wordt gevonden. In geene andere archieven hier te lande wordt zij echter aangetroffenevenmin in de eerste drukkendie in de noordelijke Nederlanden van de pers zijn gekomen 1). Bij het Fransche reglement van 1741 was het nog als ,t la couronne" bekend. PI. V, n°. 10. In het jaar 1424 schijnt men te 's Hage in de grafelijke schrijfkamer een grooten voorraad van pa pier van allerlei fabriekenalthans met verschillende mer ken voorhanden te hebben gehad. Hiervoren bl. 39 ver meldden wij reeds twee brieven uit dat jaar van Jan van Beweren en Floris van Borsselen met twee verschillende soorten van draken. Een derde brief van denzelfden, even eens aan zijnen rentmeester in Zeeland beoosten Schelde geschreven te 's Gravenhage en gedagteekend opte XVIIs" dach van Septembri int jair ons hén MCCCC vierentwintich vertoont de ster met de wassende maan, die wij later ner gens meer hebben ontmoet. Met een kruisstaande tus- schen de horens van de maan, vindt men haar ook in de rekeningen der heeren van Arkel van 1421 en 1422, en reeds vroeger in de grafelijke rekeningen van 1409 en 1410 s), PI. V, n°. 11. De ster met de kroon is uit het laatst der 15d0 eeuwte Middelburg komt zij voor in eene akte De vroegste Italiaansche drukwerken te VenetiëRomeVicenza, Milaan en Mantua hebben kroonen in cirkelszoo ook enkelen te Neurenberg en te Basel. Zonder cirkels, doch anders van vorm dan de onze, ontmoei men haar in drukken te BrusselLeuvenKeulenStraatsburg en Lubeck. 2) Sotheby o. 1., fol. 60.

Archief | 1869 | | pagina 58