47 op liet gemeente-archief van het jaar 1480 en eenigzins groo- ter in dergelijk stuk van het jaar 1502 J). PI. V, n°. 12. In 1482 geeft hetzelfde archief ons eene ster van losseren vorm te zien 3)die wij PI. Y, n°. 15 omstreeks denzelfden tijd, doch zonder kern en met eene kroon gedekt, terug vinden in het proto col der vierschaar te Yeere van 1499 tot 1502. PI. V, n°. 13. Deze, afgeteekend van de rentmeesters-reke ning van Zeeland bewesten Schelde over het jaar 1483, is de laatste ster, die ons uit de Zeeuwsche archieven heeft toege- flonkerd 3). Elders bleef zij nog aan den hemel der papier makers schitterenin Frankrijk staat Pétoileook op het reglement van 1741. PI. Y, n°. 14. Nevens de sterren prijkte de maan, die echter eerst later te voorschijn kwam. De baillin van Goes gebruikte papier met dit merk voor de rekening van zijn bailliuschap over het jaar 1450 ook in Gelderland werden in de 15de eeuw sommige rekeningen daarop geschreven. PI. Y, n". 16. De smaak dier tijden bragt nu en dan nieuwe wijzigingen aan d)die men met de 17de eeuw veelal achterwege liet, om aan de maan het gewone menschengezigt te geven, met hetwelk zij zich echter zelden bij ons te lande Jansen zegt, dat zij ook voorkomt in eerste drukken te Leuven. Aan Sotiieby was zij ook niet onbekendhij ontmoette haar echter eerst in een Fransch handschrift uit het laatst der 16dc eeuw. 2) Nagenoeg van denzelfden vorm, doch met een dubbelen cirkel omgeven was zij het merk van John Tate, den oudsten papiermaker van Engeland, die ai in 1470 te Hertford zijne industrie uitoefende. Zie The Comhïll ma gazine 1861, November, pag. 619. 3) De enkele ster wordt door Sothehy niet onder de papiermerken van handschriften opgenoemd; wèl zag hij ze in een eersten druk te Leuvenen Jansen eveneens te Rome. Zoo als het kruis tusschen de horens; Jansen vermeldt ook op het jaar 1450 een demi-lune avec une étoile sur sa courbure." Met de kroon gedekt komt zij voor in de drukken van Jenson te Venetië.

Archief | 1869 | | pagina 59