48 vertoont. In Frankrijk versierde in 1741 het merk ffaux trois croissants, anx trois luneshet papier, dat voor den uitvoer naar de Levant was bestemd. PI. V, n°. 17. De gekruiste blokjes, om ze zoo eens te noemen, zijn ons alleen uit de archieven van Sluis be kend. In het register van de kamer van schepenen van 1492 tot 1494 en in de rekening van den heiligen geest in Onze Yrouwekerk aldaar komt dit merk herhaaldelijk voor, alsmede nog eenmaal in de rekening van de Yrouwe kerk over het jaar 1498 1). PI. Y, n°. 18. In eerstbedoeld register der kamer van schepenen te Sluis wordt ook meermalen dit merk gevonden, zijnde een zoogenaamd ankerkruiswaaronder eene gothische letter, blijkbaar eene I. PI. Y, n°. 19. In het figuur der harten, waarvan dit genomen is uit het boek met den knoop te Aardenburg en dat wij volkomen gelijk terugvinden in de archieven van Middelburg op het jaar 1504, heerscht eene groote verschei denheid. PI. Y, n°. 20. Met de letters I. B. er onder en gedekt met eene kroon zagen wij het tweemalen in papier, dat ge bruikt werd tot schutblad der rekeningen van den rentmees ter van Zeeland bewesten Schelde, eerst van 1487, daarna van 1491. Het register van publication enz. te Sluis, aan vangende met het jaar 1497, werd op soortgelijk papier ge houden. Met betrekking tot die initialen, zegt Sotheby, die evenwel het hart onder de lelies opneemtdat zij zouden doelen op Jan van Brabant den tweeden gemaal van Jacoba van Beheren 3); doch dan zoude dit merk al veel vroeger bekend geweest moeten zijn, waarvan ons echter niets is gebleken. Jansen ontmoette dit merk in Fransch papier van 1492; met eene kroon gedekt vindt men het in de Venetiaansche drukken van Jenson. 2) Sothebt, o. 1., fol. 38.

Archief | 1869 | | pagina 60