slechts enkelen hunne aandacht op het papier, als onderdeel van die wetenschapgevestigd en geen hunner heeft daar van opzettelijk zijne studie gemaakt door bij voorbeeld de bij zondere kenmerken en de herkomst der verschillende soorten na te gaanom daardoor den tijd en de plaats van betwiste stukken met meerdere zekerheid te kunnen bepalen. De na sporingen van de meesten betroffen hoofdzakelijk den oor sprong van het papier en het eerste gebruikdat daarvan in Europa is gemaakt. Anderen beschouwden het meer als handelsartikel of hielden zich uitsluitend met het technisch gedeelte bezig. Enkelenvooral in den laatsten tijd en daar onder voornamelijk onze landgenootenmaakten hunne on derzoekingen dienstbaar aan de beslissing van het geschil over de uitvinding der boekdrukkunstsinds welkevoor de gan- sche menschheid zoo belangrijkegebeurtenis de onschat bare waarde van het papier zich eerst in haren onmetelij- ken omvang heeft doen kennen. Even als bij iedere uitvinding moesten ook bij die van het papier vele eeuwen verloopen eer het door trapsgewijze verbetering de volmaaktheid bereikte. Na de bekende sur rogaten van hout, klei, steen, metaal, ivoor, was en der- gelijken die den mensch niet enkel in den natuurstaat ot' in de tijden van barbaarschheidmaar zelfs bij de zich lang zamerhand ontwikkelende beschaving, nog langen tijd als het meest gereede voermiddel zijner gedachten hebben ge diend werd al voor duizenden jaren d.oor de Chinezen de kunst ontdekt om uit zekere plantaardige bestanddeelen een vrij goed papier te bereiden. Weldra wist ook de Egypt® aan de boorden van den Nijl uit de taaije vezels van de welige papyrusplant het daarnaar nog zoo genoemde papier te vervaardigen. Zijne kunstwaarvan de sporen reeds ten tijde van Mozes aanwezig zijnwerd onder de regering van Alexander den Groote tot de meeste volkomenheid gebragt en riep eenen uitgebreiden handel in het levenwaarvan eerst Memphis en later Alexandrië het middelpunt was. Voor

Archief | 1869 | | pagina 6